Kobiety mieszkające na wsi są zadowolone z miejsca swojego zamieszkania i nie chcą przeprowadzać się do miasta. Przede wszystkim cenią spokój, bezpieczeństwo, równowagę w życiu. Co ciekawe, większość badanych pań uważa, że w ich okolicy nie ma oferty kulturalnej i edukacyjnej dla kobiet, a życie mieście jest prostsze. Jednak najwyraźniej im to nie przeszkadza.
72 procent kobiet jest zadowolonych z życia na wsi
Tylko 4 na 100 badanych pań jest zdecydowanych opuścić wieś i wyprowadzić się do miasta. Co ciekawe, najbardziej z życia na wsi zadowolone są młode kobiety, w wieku poniżej 30 lat. Młodsze panie zadowolone z życia na wsi najbardziej cenią sobie spokój i bezpieczeństwo, starsze w większym stopniu wskazują na wygodę wiejskiego życia.
Kobieca Twarz Podkarpacia 2020 - Forum Kobiecości i casting ...
Zadowolone z życia na wsi było aż 72 proc. pań uczestniczących w badaniu. Autorzy badania sprawdzili nastroje pań, które aktywnie uczestniczą w prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej. Chodzi o różną skalę, od najmniejszej, jak uprawa warzyw, po prowadzenia dużych gospodarstw.
Kobiety na wsi nie chcą poprzestać "na tym, co mają" i być tylko gospodynią domową. Aż 64 proc. badanych pań chce poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kompetencje.
- Zbadaliśmy kobiety, które aktywnie uczestniczą w prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej. Są właścicielkami lub współwłaścicielkami gospodarstw rolnych bądź też w nich pracują czy pomagają. Zauważyliśmy, że mają one duże poczucie sprawczości w wielu aspektach życia. Począwszy od małych rzeczy związanych z uprawą ogrodu czy hodowlą trzody, poprzez prowadzenie księgowości gospodarstw rolnych aż po strategiczne decyzje dotyczące pozyskiwania pieniędzy na rozwój biznesu
– mówi Marcin Chrobot z Martin & Jacob, socjolog, wieloletni badacz rynku agrarnego i autor badania.
Jeszcze niedawno niepokojącym trendem była ucieczka kobiet, zwłaszcza młodych, z wiosek do miast.
Z tego względu wyniki badań na zlecenie BNP Paribas są bardzo zaskakujące. Tym bardziej, że przecież na wieś wyprowadza się coraz więcej mieszczuchów, wśród nich kobiet, które w ogóle nie zajmują się rolnictwem, a tylko mieszkają na wsi. One z pewnością również bardziej cenią życie wiejskie od miejskiego.
30 najbiedniejszych gmin z województwa podkarpackiego [RANKING]
Internet ułatwia życie na wsi
Największym sprzymierzeńcem rozwoju kobiet na wsi stał się Internet.
Z badania dla BNP Paribas wynika, że aż 98 proc. kobiet robi zakupy w sieci, prawie 80 proc. korzysta z bankowości elektronicznej, a 57 proc. wykorzystuje Internet do nauki i szkolenia.
- Potwierdzam, przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój. Małe szkoły, dzieci lepiej dopilnowane. Mamy wszystkie wygody, jak w mieście, a poza tym o wiele więcej, choćby własny mniejszy lub większy ogród, do którego można w każdej chwili wyjść. Zakupy? Teraz supermarkety są niemal, w co drugiej wiosce, a po większe spożywcze jeździmy raz na tydzień czy dwa, jak ludzie z miasta. Inne zakupy i tak od dawna robię przez Internet
- mówi Dorota, mieszkanka powiatu przemyskiego.
FLESZ: Polacy za biedni, by jeść eko
