https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Raport z bezrobocia

Beata Busz
Najmniej bezrobotnych absolwentów wywodzi się z liceów ogólnokształcących i niektórych techników. Najwięcej z zasadniczych szkół zawodowych - wynika z raportu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu.

     Głównym celem badań przeprowadzonych przy współudziale powiatowych urzędów pracy było uzyskanie informacji przydatnych przy planowaniu sieci szkół ponadgimnazjalnych oraz ustalania kierunków kształcenia. Powstały na podstawie wyników raport pozwala na identyfikację szkół, których absolwenci najczęściej rejestrują się jako bezrobotni i mają największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
     Bez zawodu ani rusz
     
Największą grupę bezrobotnych absolwentów wśród badanych stanowiły osoby bez zawodu. Wyraźnie wyodrębniło się także kilka zawodów, po uzyskaniu których trudno znaleźć pracę, są to sprzedawca w handlu drobnodetalicznym i detalicznym, referent ekonomiczny, kucharz i mechanik samochodowy.
     Bezrobotni uczący się absolwenci stanowili zaledwie 39 procent poddanej badaniu grupy. Najwięcej z nich studiowało na uczelniach wyższych (35 proc. wszystkich uczących się), kontynuowało edukację w technikach (14 proc.) szkołach policealnych i pomaturalnych (14 proc.) oraz w liceach ogólnokształcących (10 proc). Najpopularniejsze kierunki dalszej nauki to administracja, ekonomia i administracja przedsiębiorstw, finanse-rachunkowość, informatyka, a na "niższym szczeblu" - w zawodzie mechanika samochodowego, pracownika socjalnego oraz ochroniarza. Jednak zdecydowana większość młodych bez pracy, bo aż 58 procent, nie podnosiła swoich kwalifikacji.
     Pęd do wiedzy
     
Z reguły dalsze kształcenie bezrobotnego absolwenta jest pogłębianiem wiedzy w posiadanym już zawodzie. Zazwyczaj referenci ekonomiczni wybierają w dalszej edukacji bankowość, a absolwenci liceów ogólnokształcących stawiają na szeroko pojętą administracje.
     Są i tacy absolwenci, którzy podejmują śmiałe zmiany kierunku nauczania. Częściej ma to miejsce w przypadku osób posiadających średnie wykształcenie, rzadziej w przypadku kończących zasadnicze szkoły zawodowe. Stąd, jak twierdzą w WUP, wśród absolwentów - sprzedawców w handlu detalicznym zdarzają się studiujący administrację czy ekonomię, a wśród kształcących się w kierunku ekonomika i organizacja przedsiębiorstw - technik ogrodnik czy technik budownictwa.
     Raport w całości można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu www.apraca.pl/towu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska