Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy medyczni z brodnickiego szpitala podpisali porozumienie ze starostwem

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
W sierpniu oddano odnowiony budynek ratownictwa
W sierpniu oddano odnowiony budynek ratownictwa Katarzyna Pomianowska
Do redakcji „Pomorskiej” dotarły niepokojące informacje dotyczące funkcjonowania szpitala. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że częścią ratowników rozpoczęło strajk.

Przypomnijmy, że 20 września starosta spotkał się z protestującymi ratownikami oraz dyrektorem szpitala. Omówiono wówczas treść pisma ratowników w sprawie zawieszenia czynnej formy protestu i ustalono ewentualne inne formy wsparcia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

Mieszkańcy sygnalizowali, że porozumienie nie doszło do skutku. Zwróciliśmy się do szpitala i starostwa o wyjaśnienie, czy ratownicy pracują normalnym trybem, czy zaprzestali wykonywania swoich obowiązków? Zwróciliśmy się o wyjaśnienie jak wygląda kwestia odpłatności godzinowej - dla ratowników z karetek i tych pracujących na SORze (są różnice?), Czy prawdą jest, że koordynator Oddziału Neonatologii rozstał się z placówką (również takie głosy do nas docierają - są rozpowszechniane wśród mieszkańców).

Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź ze starostwa:

- W związku z pytaniami dotyczącymi funkcjonowania szpitala, pragnę zapewnić mieszkańców, że nie ma powodu do niepokoju. Obowiązki Starosty Brodnickiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego na obszarze naszego powiatu są realizowane odpowiedzialnie, w oparciu o konsultacje i konsensus. Wczoraj, tj. 1 października, podpisaniem porozumienia zakończyły się rozmowy z ratownikami zatrudnionymi w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym ZOZ w Brodnicy. W kwestii „odpłatności godzinowej” informuję, że nikt poza stronami umowy nie ma uprawnień do ujawniania szczegółowych zapisów indywidualnych kontraktów. Uprzejmie informuję również, że dr Robert Skowronek jest dyrektorem medycznym brodnickiego szpitala - informuje Piotr Boiński, starosta Brodnicki.

W miniony poniedziałek, Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu obradował Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Starostowie spotkali się sprawie omówienia bieżącej sytuacji szpitali powiatowych.

O czym była mowa? - OZPSP wspólnie z ZPP, wobec stale pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych, oczekują decyzji Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą na poprawę warunków funkcjonowania placówek. Domagają się zwiększenia wartości umów we wszystkich rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej wymagających zaangażowania personelu medycznego i niemedycznego. Zmiana ta powinna nastąpić poprzez zwiększenie wyceny świadczeń o co najmniej 15 proc. - przypomina Przemysław Majchrzak, rzecznik starostwa.

Domagają się też zmiany formy kształcenia podyplomowego lekarzy. Aktualnie szpitale powiatowe praktycznie nie korzystają z pracy rezydentów, co jest spowodowane przejmowaniem rezydentur przez szpitale kliniczne. Sygnatariusze oświadczyli, że w razie braku spełnienia wymienionych oczekiwań należące do Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i współdziałające z nim szpitale powiatowe nie przyjmą kolejnych propozycji finansowania świadczeń, w tym w ramach tzw. „umowy sieciowej” i podejmą czynności w celu rozwiązania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Flesz: Mundurowi mają dość. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska