https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działalność kilkunastu szpitali wojewódzkich. We Włocławku znów wykryli nieprawidłowości

Joanna Maciejewska
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działalności kilkunastu szpitali wojewódzkim, w tym lecznicy we Włocławku. Wykryła nieprawidłowości. Wcześniej NIK skontrolowała też rozbudowę placówki medycznej.
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działalności kilkunastu szpitali wojewódzkim, w tym lecznicy we Włocławku. Wykryła nieprawidłowości. Wcześniej NIK skontrolowała też rozbudowę placówki medycznej. Jacek Smarz
Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała funkcjonowanie kilkunastu szpitali wojewódzkich. Nieprawidłowości wykryto we wszystkich kontrolowanych placówkach. NIK prześwietliła też Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku. Stwierdziła nieprawidłowości dotyczące finansów, udzielaniem świadczeń czy zatrudnianiem personelu medycznego. Sprawdziliśmy, co konkretnie wykazała kontrola we włocławskim szpitalu.

Spis treści

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się 16. szpitalom wojewódzkim

Na koniec pierwszego półrocza 2024 roku w Polsce działało 170 szpitali wojewódzkich. Ich liczba na terenie poszczególnych województw była bardzo zróżnicowana – wynosiła od czterech (świętokrzyskie) do 30 (śląskie). W Kujawsko-Pomorskim jest 7 szpitali wojewódzkich.

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działalności 16 spośród 170 szpitali wojewódzkich (w latach 2021-2023). Wyniki swojego raportu opublikowała w drugiej połowie lutego 2025 roku. NIK podkreśla, że w każdym ze skontrolowanych publicznych szpitali wojewódzkich wykryto nieprawidłowości związane z gospodarką finansową i udzielaniem świadczeń. Ale różnego rodzaju nieprawidłowości było więcej.

„Skala stwierdzonych nieprawidłowości była znacząco niższa niż w przypadku szpitali powiatowych. Średnia liczba stwierdzonych nieprawidłowości na szpital wojewódzki wyniosła 11,7, podczas gdy w szpitalach powiatowych było to 14,5. Również liczba wniosków pokontrolnych sformułowanych pod adresem dyrektorów szpitali wojewódzkich była niższa niż w przypadku szpitali powiatowych. Ponadto finansowe skutki nieprawidłowości w szpitalach wojewódzkich były blisko trzykrotnie niższe niż w szpitalach powiatowych. Średnio na szpital wojewódzki było to 9,7 mln zł, podczas gdy na szpital powiatowy przypadało 22,7 mln zł” – informuje NIK.

Szpital we Włocławku pod lupą Najwyższej Izby Kontroli

Spośród wojewódzkich szpitali działających w Kujawsko-Pomorskiem, Najwyższa Izba Kontroli pod lupę wzięła szpital we Włocławku. Niestety, tu również stwierdzono nieprawidłowości.

Z raportu NIK wynika, że szpital we Włocławku nie udostępniał swoim pacjentom wszystkich wymaganych informacji w miejscach udzielania świadczeń. NIK wylicza, że brakowało informacji dotyczących:

  • udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami,

  • adresu i numeru telefonu właściwej miejscowo komórki do skarg i wniosków Narodowego Funduszu Zdrowia,

  • możliwości i sposobu zapisania się na listę oczekujących na udzielenie świadczenia.

Informacja o imionach i nazwiskach osób kierujących pracą komórki organizacyjnej, widniała tylko na trzech oddziałach. Te nieprawidłowości usunięto już w trakcie kontroli.

Na dwóch oddziałach zatrudniano za mało pielęgniarek

Kolejna z nieprawidłowości, którą wykryła Najwyższa Izba Kontroli, to braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek. Problem dotyczy 10 z 16 szpitali. We Włocławku zauważono niespełnianie norm zatrudnienia pielęgniarek. Na dwóch oddziałach – kardiologii oraz oddziale chorób wewnętrznych i nefrologii – było ich za mało.

„Na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Nefrologii zatrudniano w maju 2022 r. pielęgniarki w równoważniku 18,35 etatu oraz w styczniu 2023 r. – 22,16 etatu, w sytuacji gdy minimalna norma zatrudnienia dla oddziału z 40 łóżkami wynosiła 24 etatu. Natomiast na Oddziale Kardiologii zatrudniano w maju 2022 r. pielęgniarki w równoważniku 18,75 etatu a w styczniu 2023 r. – 18,16 etatu, w sytuacji gdy minimalna norma zatrudnienia, dla oddziału z 32 łóżkami wynosiła 19,2 etatu” – informuje NIK w raporcie.

Trwa głosowanie...

Czy sprawa szpitala we Włocławku powinna trafić do NIK

Nieprawidłowości w wycenie procedur medycznych i tworzeniu rezerw

To nie koniec nieprawidłowości, jakie pojawiły we włocławskiej lecznicy. Kontrola NIK wykazała, że lecznica nie wyceniała procedur medycznych, nie sporządziła wykazu procedur medycznych zgodnych z klasyfikacją ICD-9 (nie wdrożyła w pełni standardu rachunku kosztów), realizowanych w poszczególnych komórkach procedur medycznych.

NIK przyjrzała się też polityce rachunkowości. Tu również nie wszystko było poprawnie.

„Nie określono szczegółowych zasad szacowania prawdopodobnych przyszłych rezerw. Szpital, w okresie objętym kontrolą tworzył rezerwy m. in. na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne, postępowania sądowe, jednak szczegółowe metody, jakimi te rezerwy wyceniono, nie znalazły odzwierciedlenia w zapisach Polityki rachunkowości” – dodaje NIK w swoim raporcie.

Zalegali z płatnościami. Odsetki wyniosły blisko 600 tysięcy złotych

Dziewięć spośród skontrolowanych szpitali nie regulowało terminowo płatności z tytułu zaciągniętych zobowiązań. Wiązało się z koniecznością zapłaty odsetek. Wśród lecznic, które płaciły nieterminowo, jest też włocławski szpital. Odsetki z tego tytułu wyniosły blisko 600 tys. złotych.

„Szpital we Włocławku – nie regulował swoich zobowiązań terminowo. Według stanu na 31 grudnia 2023 r. Szpital posiadał zobowiązania wymagalne w kwocie 6279,7 tys. zł. Nieterminowe regulowanie zobowiązań skutkowało, w samym okresie objętym kontrolą, zapłatą odsetek w kwocie 583,7 tys. zł” – czytamy w raporcie NIK.

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się działalności kilkunastu szpitali wojewódzkim, w tym lecznicy we Włocławku. Wykryła nieprawidłowości. Wcześniej NIK skontrolowała też rozbudowę placówki medycznej.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działalność kilkunastu sz...

NIK skontrolowała rozbudowę szpitala we Włocławku

Przypomnijmy, że nie była to jedyna kontrola NIK przeprowadzona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku. W 2024 roku Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła rozbudowę lecznicy. Więcej na ten temat w poniższych materiałach:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska