Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy WOPR będą czuwać w wakacje, żeby lato nad wodą było bezpieczne [zdjęcia]

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku na Przystani AZS w Toruniu podpisano umowy z WOPR, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą w tegorocznym sezonie letnim.
W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku na Przystani AZS w Toruniu podpisano umowy z WOPR, dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą w tegorocznym sezonie letnim. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ratownicy wodni w regionie, w tym również we Włocławku są już przygotowani na zbliżający się sezon wakacyjny 2022. Będą między innymi patrolować kąpieliska oraz prowadzić akcje profilaktyczne. W 2022 roku z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego przekazano na ten cel 120 tysięcy złotych.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą

od 16 lat

WOPR otrzymał wsparcie z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego

W poniedziałek 6 czerwca 2022 roku, na Przystani AZS w Toruniu podpisano umowę dotyczącą zapewnienia bezpieczeństwa nad wodą w zbliżającym się sezonie letnim. W wydarzeniu uczestniczył m. in. marszałek Piotr Całbecki i prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego Maciej Banachowski.

- Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - mówił marszałek Piotr Całbecki.

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przekazuje wsparcie z budżetu na patrolowanie akwenów i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w czasie wakacji. W 2022 roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych.

W tych miejscach nad wodą działać będą zespoły ratownicze

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

  • Zalewem Włocławskim;
  • Zalewem Żur (pow. świecki);
  • Zalewem Koronowskim (bydgoski);
  • Jeziorem Gopło (inowrocławski);
  • jeziorami Pojezierza Brodnickiego i Pałuckiego.

Zespoły ratowników można będzie spotkać także nad rzekami: Wisłą, Brdą i Wdą.

- Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25 ˚C, w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi - strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym - informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Służby ratownicze będą pełnić też dyżury na kąpieliskach i innych obszarach wodnych (w tym również w Ciechocinku w pow. aleksandrowskim) oraz w stanicach WOPR (w tym także we Włocławku).

Jak co roku, ratownicy będą również upowszechniać naukę pływania, a także organizować szkolenia i akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. W poniedziałek 6 czerwca 2022 nad Jeziorem Czarnym WOPR i funkcjonariusze KMP we Włocławku przygotowali pokazy oraz pogadanki na temat bezpiecznego zachowania nad wodą.

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” dla wypoczywających nad wodą

Spędzając lato nad jeziorem czy innym akwenem, warto zapamiętać numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. Można też zainstalować bezpłatną aplikację „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS). Można ją pobrać poprzez Google Play. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em.

- System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów - informuje Urząd Marszałkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska