Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratunek dla pszczelarzy i bat na złodziei pszczół [WIDEO]

Redakcja
freeimages.com
Kamil Goliszewski rozwijał startup wideo w Silicon Valley w Kalifornii. Dziś, wraz z wspólnikiem, tworzy system ochrony polskich pszczół. Doświadczenia z Silicon Valley przeniósł na nasze podwórko. [video://get.x-link.pl/04df4479-f76b-0302-3d36-60a0afc773a1,195ea0cd-40a7-06b2-c3cb-4f997ea4ea2b,embed.html width:640 height:360 align:center]

Wraz z Adamem Świątkowskim stworzył specjalny nadajnik GPS do ochrony pasiek i monitorowania uli, który nie szkodzi tym pożytecznym owadom. To niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które zaalarmuje o zagrożeniu i pokaże aktualną pozycję ula na mapie. Właściciel czujnika, przy podejrzanej aktywności, otrzyma powiadomienie na aplikację, email i SMS.

Kamil Goliszewski odpowiada w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press dlaczego wrócił do Polski, skąd zainteresowanie pszczołami, jak działa czujnik i jak wspomina pobyt w USA.

 

Skąd pomysł, by “ratować” pszczoły w Polsce?

Pomysł narodził się podczas mojego pobytu w USA. Okazało się, że Kalifornia jest największym producentem migdałów. Dlatego do tego stanu zjeżdżają pszczelarze z całego kraju i rozstawiają swoje ule na plantacjach, by pszczoły mogły zapylać kwiaty. Dzięki temu właściciele plantacji migdałów mają lepsze zbiory.

Ale chyba pszczoły chyba się z tego faktu cieszą?

Będąc w USA trafiłem na artykuł opisujący jak przy tej okazji złodzieje grasujący na plantacjach kradną ule robiąc straty rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Zdziwiłem się, bo myślałem, że taki bogaty kraj jest w stanie poradzić sobie ze złodziejami. Robiąc research w Polsce, okazało się, że i u nas jest podobny problem ze złodziejami pszczół.

Co pan z tym faktem zrobił?

Przez mojego brata poznałem Adama Świątkowskiego, który w Elblągu pracował nad rozwiązaniem, które ma chronić polskie pszczoły przed złodziejami, wandalami. Od pomysłu do realizacji długa droga. Nasze rozwiązanie ControlBee zdobyło już nagrodę w kategorii innowacji w Korei Południowej na jednym z największych kongresów pszczelarskich.

Co to jest ControlBee?

Mając wiedzę zdobytą w USA plus wiedza Adama postanowiliśmy połączyć siły i zaproponować rozwiązanie polskim pszczelarzom a potem spróbować sił w innych krajach. ControlBee to czujnik do zamontowania w ulu. Po aktywacji czujnik monitoruje środowisko. Jeśli nastąpi jakaś nienormalna sytuacja, np. drgania, poruszenie ula, urządzenie wysyła alarm do właściciela pasieki. Nasz czujnik ma wbudowany GPS, więc właściciel pszczół może wyśledzić trasę złodzieja i namierzyć jego lokalizację z bardzo dużą dokładnością.

Będziecie rozwijać zakres ochrony?

Pracujemy nad rozwiązaniami mającymi pomóc w ochronie pszczół przed szkodnikami czy roztoczami.

Jest zainteresowanie urządzeniem?

Pszczelarze profesjonalni są bardzo zainteresowani czujnikiem. Mamy nadzieję na współpracę z partnerami instytucjonalnymi czy firmami ubezpieczeniowymi. W zestawie są urządzenie, baterie i transmisja danych na cały rok.

No dobrze, ale jak pszczelarz dowie się, że coś się dzieje złego z jego ulem?

Opracowaliśmy aplikację na stronie internetowej. Wystarczy założyć konto, dodać swój czujnik lub czujniki, dzięki temu na panelu klienta pszczelarz będzie mieć podgląd o sytuacji w swojej pasiece. Wprowadzimy za chwilę aktualizację pozwalającą monitorować temperaturę w ulu. Pozwoli to np. zaprogramować alert w przypadku nagłego wzrostu temperatury.

Czy taki czujnik można zastosować w innych gałęziach rolnictwa?

Cała branża jest do reformacji.

Kalifornia dała panu inne spojrzenie na świat, biznes?

Dużo się tam nauczyłem. Przeszedłem szybką edukację startupową, takie przyspieszone studia. Nasiąknąłem wiedzą jak gąbka i wróciłem do Polski, by tu działać. Uważam, że świetnie jest polecieć do Stanów, tam nabrać doświadczenia, by potem wrócić do kraju.

 

Agencja Informacyjna Polska Press

 

Pszczoły giną przez rolników? Pszczelarze apelują

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ratunek dla pszczelarzy i bat na złodziei pszczół [WIDEO] - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska