Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma coraz bliżej. Rodzice mają dowiedzieć się, co czeka ich dzieci

(ea)
Akcję protestacyjną przeciwko likwidacji gimnazjów ZNP rozpoczął od pikiet pod urzędami wojewódzkimi. Na zdjęciu protest w Bydgoszczy.
Akcję protestacyjną przeciwko likwidacji gimnazjów ZNP rozpoczął od pikiet pod urzędami wojewódzkimi. Na zdjęciu protest w Bydgoszczy. Dariusz Bloch
- Będziemy informować rodziców o reformie - zapewnia kurator oświaty. Ale przeciwko likwidacji gimnazjów i wprowadzeniu 8-letniej podstawówki szykują się kolejne protesty.

- Reforma edukacji została bardzo dobrze przygotowana - przekonywał dziś Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski podczas konferencji prasowej. - Obecnie trwają prace legislacyjne nad wdrożeniem nowego systemu oświaty. We wtorek 8 listopada projekty ustaw rozpatrzył i przyjął rząd. Najpóźniej do 31 grudnia mają zostać one podpisane przez prezydenta, a wejdą w życie prawdopodobnie na początku stycznia 2017.

- Część zapisów, o które zabiegali zainteresowani została zmieniona - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

MEN zrezygnowało z matury branżowej. Wszyscy absolwenci: LO, techników i szkoły branżowej II stopnia będą zdawać taki sam egzamin maturalny. Ponadto na zakończenie 8 klas, ale dopiero od roku 2021/2022 uczniowie będą zdawać egzamin z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru: historii, fizyki, chemii, geografii lub biologii. Jak wiadomo, pierwotnie była planowana obowiązkowa historia. W okresie przejściowym ósmoklasiści nie będą zdawać egzaminu z dodatkowego przedmiotu.

Przeczytaj także: Dziś egzaminator musi za niektóre błędy oblać kursanta, już od jutra będzie miał wolną rękę

- Do końca listopada do szkół mają trafić pakiety informacyjne na temat reformy. Planowane są też spotkania z rodzicami, które rozpoczną się w tym miesiącu i potrwają do końca roku. Dla zainteresowanych ministerstwo uruchomiło stronę www.reformaedukacji.men.gov.pl

Reforma ma rozpocząć się 1 września 2017 roku. Wtedy obecni szóstoklasiści mają pójść do 7 klasy 8-letniej szkoły podstawowej zamiast do pierwszej klasy gimnazjum. Wtedy też rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

Tempo i zakres zmian budzi sprzeciwy wielu środowisk, w tym nauczycieli. Jak podkreślają pedagodzy, obawiają się o pracę, ale też o to, jak będzie wyglądać edukacja uczniów. - Nadal uważam, że reforma jest wprowadzana w sposób, który nie gwarantuje jakości tych zmian- mówi Maria Naparty, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, w skład którego wchodzi I LO i Bydgoskie Gimnazjum. - Ministerstwo nie słucha nikogo: ani rzecznika praw dziecka, ani rektorów uczelni, ani też praktyków. To, co się dzieje, budzi ogromny niepokój wielu nauczycieli.

Przeciwko reformie protestuje m.in. ZNP, który na wtorek, 15 listopada zapowiedział pikietę przed Sejmem. Tego dnia bowiem odbędzie się pierwsze czytanie ustaw. Na sobotę, 19 listopada związek planuje natomiast wielką manifestację w stolicy pod hasłem "NIE dla chaosu w szkole". - Z naszego regionu pojedziemy na nią ponad 30 autokarami - zapowiada Ryszard Kowalik, prezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP w Bydgoszczy.

Anna Zalewska: - Reforma edukacji jest tak przemyślana, żeby nikomu nie przyszło do głowy cofanie jej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska