https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Region. Będą zmiany w sanepidach. Pracownicy boją się zwolnień

(BOA)
sxc.hu
- Podobno mają likwidować miejsca pracy - informuje jeden z pracowników sanepidu, który woli zachować anonimowość. - Chcą zostawić te największe jednostki, mniejsze mają rozwiązać. Nikt o tym oficjalnie nie mówi, ale sporo osób zostanie na lodzie - dodaje nasz rozmówca.

- Rzeczywiście, przewiduje się likwidację kilku laboratoriów w ramach racjonalizacji wykorzystania bazy laboratoryjnej - potwierdza Stanisław Gazda, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Bydgoszczy.

Przeczytaj także:Zobacz, jak nam będą podnosić wiek emerytalny!

- Proces restrukturyzacyjny jest na razie w fazie konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, wojewodą kujawsko-pomorskim i związkami zawodowymi. To te instytucje wspólnie zadecydują o zakresie i charakterze przemian. Końcowy efekt prac spodziewany jest z początkiem przyszłego roku - podkreśla.

Podobne stanowisko zajmują władze województwa: - Na tę chwilę jest za wcześnie na mówienie o zmianach - ucina Bartłomiej Michałek z Urzędu Wojewódzkiego. - Na razie nie ma żadnych decyzji ani oficjalnych informacji.

Na czym dokładnie polegać ma szukanie oszczędności? Urzędnicy przekonują, że przed nami rok dyskusji i szukania skutecznych rozwiązań. Wiadomo jednak, że część powiatowych inspektoratów zostanie zlikwidowana. Problem z zatrudnieniem mogą wtedy mieć ci, których praca nie jest związana bezpośrednio z badaniami laboratoryjnymi oraz kontrolami. - Zaczynamy dyskusję o zmianach i obniżeniu kosztów działania stacji sanitarnych - informuje Jan Bondur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Chcemy oszczędzać, ale nie planujemy żadnych zwolnień. Co najwyżej niektórzy pracownicy będą mieli trochę dalej do pracy - zapewnia. Zmiany nie odbiją się jednak na skuteczności pracy inspektoratów. Przynajmniej według urzędników.

- Zależy nam, żeby utrzymać te same możliwości i efektywność - dodaje Bondur. - Konsolidacja jednostek to jedno z proponowanych rozwiązań. Na pewno więcej pomysłów pojawi się w najbliższych miesiącach - zaznacza.

W województwie kujawsko-pomorskim działa obecnie 19 powiatowych jednostek inspektoratów sanitarnych. Ile z nich zostanie zamkniętych? Nie wiadomo.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenek
..........porządki w sanepidach to należy zacząć od dyrektorów którzy nic nie robią za tak duże pieniądze tylko układy i układziki i nepotyzm wszędobylski, mówi się już ,że to mafia sanepidowska, są kierownicy oddziałów a pracownika ma jednego a księgowość jak w bardzo dużej firmie...........
j
joanna
Jak nie pracujesz w sanepidzie i nie wiesz jak jest to nie pisz

ja pracuje i wiem jak jest. Sa tacy do roboty i tacy co pieniądze biorą.Niektórzy nawet spore. Zalezy od stanowiska.Ci co robia maja grosze.ale oczywiście zwolnia tych a nie tych "co pierdza w stołek"POza tym moze warto byłoby całkiem zreorganizowac te instytucję.Tylko nie tak jak chcą teraz, na pokaz.Tylko tak aby sprawowała tak jak nalezy swa funkcje i miała do tego narzędzia.Teraz praca opiera sie głównie na wypełnianiu papierów. W teren czasem nie ma przez to kiedy wyjśc.A sytuacja w obiektach przez to coraz gorsza.
G
Gość
Sanepid, jak każda instytucja państwowa zatrudnia wielu takich, co "pierdzą w stołek" i udają, że coś robią, także niekoniecznie jestem wrogiem zwolnień.

Jak nie pracujesz w sanepidzie i nie wiesz jak jest to nie pisz
G
Gość
Sanepid, jak każda instytucja państwowa zatrudnia wielu takich, co "pierdzą w stołek" i udają, że coś robią, także niekoniecznie jestem wrogiem zwolnień.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska