Nie od dziś mówi się w Czarnym Spichrzu o poszanowaniu dla małych ojczyzn, o lokalnym patriotyzmie. - Towarzystwa w całym kraju, w tym także nasze, rzeczywiście od dawna "uprawiają" regionalizm - mówi Joanna Schab, sekretarz biura DKTK. - I paradoksalne - dziś, w dobie globalizacji, ta idea pada na wyjątkowo podatny grunt. Także w naszym mieście, w naszym regionie.
Odpowiadając na potrzebę chwili towarzystwo wydało dwie książki, które mogą się okazać szczególnie pomocne dla uczniów, którzy wkroczyli na regionalną ścieżkę: Krystyny Pawłowskiej "Zwyczaje i obrzędy doroczne na Kujawach" oraz Piotra Bokoty "Symbole miasta Włocławka".
- Nie są to oczywiście typowe podręczniki, raczej przystępne materiały, bogato ilustrowane, zawierające sporą dawkę wiedzy o pieczęciach, barwach, atrybutach władz i hejnale (podtytuł książki Piotra Bokoty) czy dorocznych obrzędach, takich jak między innymi Wielkanoc, Zielone Świątki czy Boże Ciało - mówi Joanna Schab. Oba te wydawnictwa mają jubileuszowy charakter - wydano je w roku 25-lecia DKTK. Wydrukował je "Expol", zaś szczególną oprawę graficzną jednego z tych wydawnictw (Symbole... ") można zawdzięczać projektowi Jacka Waśko. Redakcji podjęła się Joanna Schab.
Mimo trudności, jakie dotykają dziś wiele placówek kulturalnych, udało się doprowadzić do wydania tych interesujących i potrzebnych książek, które pomogą młodym ludziom w poznaniu regionu oraz w nauce przedmiotu. Te wydawnictwa powinny się znaleźć w każdej szkolnej bibliotece!
Obie książeczki, niezwykle starannie opracowane i bogato ilustrowane, wydano dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego. Można je kupić w przystępnych cenach, w siedzibie DKTK przy ul. Piwnej 4 lub w Księgarni Regionalnej przy placu Wolności.
**
Regionalna ścieżka
(erka)
Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne ma już za sobą lata doświadczeń w popularyzowaniu kultury i sztuki regionu.