Spis treści
GDOS wstrzymał inwestycję w Siarzewie
Pod koniec grudnia 2024 toku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie wydał decyzji środowiskowej dla budowy zapory w Siarzewie (powiat aleksandrowski), poniżej stopnia wodnego we Włocławku. Bez niej inwestycja nie może zostać zrealizowana. Więcej na ten temat w poniższych materiałach:
W poniższej galerii przypominamy zdjęcia z powodzi we Włocławku w 2010 roku i wizyty premiera Donalda Tusk i marszałka Sejmu, p.o. prezydenta RP Bronisława Komorowskiego:
Prezydent Włocławka napisał do premiera Tuska
W czwartek 9 stycznia 2025 roku prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki napisał list do premiera Donalda Tuska w sprawie budowy Stopnia Wodnego w Siarzewie. Podkreśla w nim, że jest to inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa miasta oraz całego regionu i liczy, że premier przychyli się do budowy tamy.

„Wszyscy w naszym regionie doskonale rozumiemy, jak ważną inwestycją jest budowa Stopnia Wodnego w Siarzewie. To kluczowe przedsięwzięcia dla bezpieczeństwa włocławskiego Stopnia Wodnego, który był przewidywany jako obiekt na 10-15 lat. Później miały pojawić się kolejne inwestycje, ale z powodu problemów gospodarczych zaniechano budowy. W 2013 roku opracowano nowe studium wykonalności nowego stopnia wodnego. Wskazano w nim m.in. stabilizację poziomu wody poniżej stopnia Włocławek, poprawę bezpieczeństwa hydrotechnicznego, która ma zmniejszyć ryzyko poważnej awarii stopnia Włocławek, który od 50 lat działa niezgodnie z pierwotnym projektem” – napisał Kukucki w liście do Tuska.
Zapora w Siarzewie ma być nowoczesna i przyjazna dla środowiska
Prezydent Włocławka dodaje też, że zapora w Siarzewie miałaby pełnić również funkcję elektrowni wodnej. Wymienia także inne korzyści: podkreśla, że budowa stopnia poprawi żeglowność, co sprawi, że warunki nawigacyjne na dolnej Wiśle będą dużo lepsze. Zwraca również uwagę na poprawę możliwości retencyjnych i nowe możliwości rekreacyjne. Podkreśla też, że obiekt ma być przyjazny dla środowiska.
„Według WWF budowa Stopnia Wodnego w Siarzewie spowoduje odcięcie 69 tys. km rzek dla migracji ryb, co ma doprowadzić do wyginięcia populacji troci wędrownej, łososia czy certy w dorzeczu Wisły. Jednak obiekt w Siarzewie ma być nowoczesny, przyjazny środowisku i wielofunkcyjny. Potwierdzają to wieloletnia badania oraz analizy instytutów badawczych, który wykonali uznani eksperci i naukowcy. Dlatego apeluję do premiera Donalda Tuska o pomoc w tej sprawie. Stopień Wodny w Siarzewie jest dla nas bardzo ważny i bardzo potrzebny. Nie tylko zapewni bezpieczeństwo Włocławkowi i naszemu regionowi, ale umożliwi generowanie zysków i zwiększy atrakcyjność naszego regionu” – czytamy w dalszej części listu prezydenta Włocławka do premiera Tuska.
Joanna Borowiak i Anna Gembicka zabrały głos w sprawie tamy w Siarzewie
W czwartek 9 stycznia 2025 roku w Sejmie do sprawy odniosła się poseł Joanna Borowiak (PiS) i poseł Anna Gembicka (PiS).
Poseł Anna Gembicka przekazała w mediach społecznościowych, że pytały wiceminister Zielińską o decyzję GDOS w sprawie stopnia wodnego w Siarzewie. Dodała, że wiceminister nie umiała odpowiedzieć na zadane pytania i nie odpowiedziała w jaki sposób rząd Tuska chce zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańcom Kujaw.
Wpis na Facebooku zamieściła również poseł Joanna Borowiak.
Prezydent Krzysztof Kukucki apeluje do Donalda Tuska o budow...
„(…) pytałam o decyzję #Koalicja13grudnia, torpedującą budowę stopnia wodnego w Siarzewie - inwestycję zapewnioną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, gwarantującą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Kujaw. To bardzo ważna sprawa! Ostrzegamy, że na Kujawach może powtórzyć się sytuacja powodzi z Dolnego Śląska i Opolszczyzny z września ubiegłego roku! Zapora na Wiśle we Włocławku jest mocno wysłużona i wymaga wsparcia. Apelujemy o realizację inwestycji rozpoczętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości!” - napisała poseł Joanna Borowiak w mediach społecznościowych.
