Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekompensaty dla firm zużywających najwięcej energii już wkrótce! Znamy zasady, jak je dostać

Oprac. (D-KA)
To rekompensaty dla firm z następujących branż: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.
To rekompensaty dla firm z następujących branż: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów. Strefa Biznesu.pl
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z tego wsparcia skorzysta 1000 firm, które w produkcji zużywają najwięcej energii. 5 mld zł na rekompensaty dla takich przedsiębiorstw! Znamy zasady.

Mowa o programie "Pomoc dla sektorów energochłonnych, związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r." To wsparcie dla przedsiębiorstw, które zużywają rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią wszystkich firm przemysłowych.

Te firmy otrzymają rekompensaty

Mowa więc o takich branżach, jak: hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.

Do programu zakwalifikują się przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce, jednak trzeba spełnić dwa warunki:

  • Koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 roku lub 6 proc. w pierwszej połowie ubr.
  • Ponadto najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.

Budżet programu to ponad 5 mld zł. Kwota wsparcia będzie zależeć od wysokości kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorcę od lutego do grudnia 2022 roku. Są to koszty zakupu gazu i energii wynikające ze wzrostu cen wyższego niż o 50 proc. względem średniej ceny z 2021 r.

Obowiązywać będą dwa maksymalne limity pomocy uzależnione od sytuacji finansowej przedsiębiorcy:

  • Limit podstawowy wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, maksymalnie do 4 mln euro na grupę kapitałową.
  • Do zwiększonego limitu pomocy uprawnione będą przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek wskaźnika EBITDA (miara rentowności przedsiębiorstwa) o co najmniej 40 proc. między całym rokiem 2021 i 2022 albo drugim półroczem 2021 r. i drugim 2022 r.

Zwiększony limit będzie dotyczył również tych firm, które w obu tych okresach odnotowały ujemny wskaźnik EBITDA. Kwota wsparcia w zwiększonym limicie może wynieść do 80 proc. kosztów kwalifikowanych aż do 50 mln euro na grupę kapitałową.

Pomoc dla firm energochłonnych - WNIOSKI

Operatorem programu będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków powinien zostać uruchomiony do połowy stycznia. Przedsiębiorcy będą mieli 14 dni na złożenie wniosków od dnia opublikowania przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz operatora programu informacji o możliwości ich składania. Wypłata pieniędzy ma nastąpić w lutym br.

- To kolejny etap rządowego wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych. Pierwszym było przyznanie w 2022 roku rekompensat 92 podmiotom za 2021 r. na kwotę prawie 800 mln zł" - podsumowuje Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska