Rekord, złoty medal i szansa na igrzyska w Tokio

kf
Tomasz Pauliński z bydgoskiego Startu został mistrzem i rekordzistą Europy niepełnosprawnych w pchnięciu kulą. Medale zdobyły też grudziądzanki: Klaudia Maliszewska (srebrny) i Natalia Jasińska (brązowy).

W Berlinie Pauliński, wychowanek Jana Remplewicza, w grupie F34 (pozycja siedząca) posłał kulę na odległość nowego rekordu Europy - 11 metrów. Drugi w konkursie Francuz Tierry Cibone uzyskał rezultat 9.75.

- Do tej pory miałem złoto mistrzostw świata oraz srebro i brązowy mistrzostw Europy w grupie F35, czyli w pozycji stojąc. Obecnie zostałem przekwalifikowany do zawodników pchających na siedząco. Mistrzowski tytuł pozwolił mi na awans w światowym rankingu na trzecie miejsce, co pozwala mi realnie myśleć o starcie w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio - cieszy się kulomiot.

Z kolei jego klubowy kolega Tomasz Ściupak w grupie F35 pchnął kulę na odległość 12,70 m i zajął 4. miejsce. Trenerem tego lekkoatlety jest Artur Kohutek, brązowy medalista mistrzostw Europy z 2002 roku, były rekordzista kraju w biegu na 110 m przez płotki.

W pchnięciu kulą kobiet w grupie F35, rywalizowała Klaudia Maliszewska z Grudziądza, która wynikiem 8,32 m (rekord życiowy) zdobyła srebrny krążek. Na trzeciej pozycji konkurs skoku w dal w grupie T37 ukończyła jej klubowa koleżanka Natalia Jasińska - 3,83 m. W biegach na 200 i 400 m zajmowała 5. pozycję. Klaudia i Natalia są zawodniczkami Centrum Rehabilitacji im. ks. Biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu. Ich trenerką jest Grażyna Chochliuk.

Na 4. pozycji ukończyła w grupie T20 bieg na 800 m Arleta Meloch, zaś na 1500 m była 5.

Na ME niepełnosprawnych w Berlinie Polacy zdobyli 61 medali: 26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych i wygrali w klasyfikacji medalowej przed Wielką Brytanią - 50 (20-14-16) i Ukrainą - 49 (19-22-8).