https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowe zainteresowanie bronią. Znaczący wzrost liczby pozwoleń w naszym regionie

Wojciech Mąka
Piknik strzelecki BTS Kaliber w Bydgoszczy
Piknik strzelecki BTS Kaliber w Bydgoszczy Arkadiusz Wojtasiewicz
W rękach Polaków jest już niemal milion legalnych sztuk broni. Zdaniem ekspertów to moda, której ulegają młodzi ludzie, nie tłumaczy jej tylko wojna w Ukrainie.

- To nie jest kwestia wojny na Ukrainie. Do nas trafia coraz więcej młodych ludzi, ale nie ze strachu przed wojną. Przypuszczam, że wpłynęły na to nieco zliberalizowane przepisy na zezwolenia na broń. Do tej pory pozwolenie wydawane przez policję były uznaniowe. w tej chwili są obligatoryjne - jeżeli ktoś spełnia warunki, musi dostać zezwolenie. Oczywiście jest tak, że milion egzemplarzy może być w rękach polskich obywateli, nie można mylić tego z pozwoleniami, bo jedna osoba może mieć kilka sztuk broni. Ale widzimy na strzelnicy, że zainteresowanie jest większe - stwierdza Włodzimierz Rapkiewicz, prezes BTS Kaliber

Powołując się na dane Komendy Głównej Policji, że w 2024 r. policja wydała 45,8 tys. pozwoleń na broń. I jest to kolejny rekord. Jeszcze nigdy po upadku PRL Polacy nie zbroili się tak szybko jak obecnie. Do takich wniosków prowadzi analiza danych, które co roku przedstawia policja. Przez wiele lat wydawała po kilkanaście tysięcy pozwoleń rocznie, a lawinowy wzrost nastąpił w 2022 r. Wtedy pozwoleń wydano aż 37,4 tys.

W Kujawsko-Pomorskiem coraz więcej zezwoleń na broń

W regionie też widać wzrost. O ile w 2023 roku wydano 209 zezwoleń na broń do ochrony osobistej, o tyle w 2024 było ich... 590!

- Patrząc na powyższe zestawienie można jednoznacznie stwierdzić, że przybywa wydanych pozwoleń na broń. Niemniej jednak, zestawiając rok 2023 i 2024, największą różnicę można zauważyć w pozwoleniach na ochronę osobistą. Podyktowane jest to przede wszystkim zmianą przepisów, które zostały wprowadzone dwa lata temu w Ustawie o broni i amunicji. Nowe przepisy zezwalają funkcjonariuszom służb mundurowych na ubieganie się o pozwolenie na broń w celach wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej - stwierdza mł .insp. Monika Chlebićcz rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Maciej Grabowski, szef strzelnicy Olender pod Toruniem, mówi, że większego zainteresowania nie ma. - Ludzie po prostu chcą mieć broń, ale niekoniecznie jej używać. Zainteresowanie jest ze strony amerykańskich wojsk, które u nas stacjonują. Chcą postrzelać z tak zwanego "kałacha", z pepeszy czy mosina. Bo oni tego nie mają...

Jak uzyskać pozwolenie na broń?:

Wniosek o pozwolenie na broń należy złożyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Oprócz zdjęcia osoby wnioskującej, potrzebne będą orzeczenia: lekarskie i psychologiczne, z których wynika, że dana osoba może dysponować bronią w myśl ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Więcej informacji na temat procedur znajdziesz TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska