OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Szwed Armand Duplantis pobił własny rekord świata wynikiem 6.23 m w finale Diamentowej Ligi w Eugene w Oregonie EPA/PAP
W finałowych zawodach Diamentowej Ligi w Eugen (Oregon, USA) rekordy świata ustanowili Etiopka Gudaf Tsegay na 5000 m - 14.00,21 i Szwed Armand Duplantis w skoku o tyczce - 6,23 m.

Tsegay pobiła rekord świata Kipyegon na 5000 m

Rekord świata w biegu na 5000 m kobiet padł drugi raz w tym roku. Gudaf Tsegay poprawiła o 4,99 s czerwcowe osiągnięcie Kenijki Faith Kipyegon, która podczas mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu pokonała ten dystans w 14.05,20. Drugie miejsce w Eugene zajęła Kenijka Beatrice Chebet, która poprawiła rekord życiowy na 14.05,92. Trzecia była Ejgayehu Taye z Etiopii - 14.21,52.

Duplantis o centymetr poprawił swój rekord świata z hali

Armand Duplantis wynikiem 6,23 m pobił własny rekord świata. Szwed o centymetr poprawił swoje osiągnięcie z sezonu halowego. W lutym tego roku w Clermont-Ferrand Duplantis skoczył 6,22.

Po raz pierwszy 23-letni obecnie tyczkarz pobił rekord świata w 2020 roku w Toruniu. Uzyskał wówczas rezultat 6,17. Mistrz olimpijski, świata i Europy od kilku lat jest absolutnym dominatorem w swojej konkurencji. Pozostali czołowi tyczkarze z trudem pokonują wysokość 6,00.

Kaczmarek druga tuż za mistrzynią Paulino na 400 m

Natalia Kaczmarek czasem 50,38 zajęła drugie miejsce w biegu na 400 m. Przegrała jedynie z mistrzynią świata Marileidy Paulino z Dominikany - 49,58. Trzecia była Holenderka Lieke Klaver - 50,47.

Polka ostrożnie rozpoczęła bieg i po 300 metrach była w środku stawki. Na ostatniej prostej zachowała jednak więcej sił od rywalek i przesunęła się na drugą pozycję. Podobnie jak podczas sierpniowych MŚ w Budapeszcie poza jej zasięgiem była tylko Paulino.

Skrzyszowska przedostatnia na 100 m przez płotki

Pia Skrzyszowska zajęła ósme miejsce w biegu na 100 m przez płotki, uzyskując czas 12,81. Wygrała Nigeryjka Tobi Amusan - 12,33, przed Portorykanką Jasmine Camacho-Quinn - 12,38 i Amerykanką Kendrą Harrison - 12,44. Mistrzyni Polski w bardzo mocnej stawce wyprzedziła jedynie Tię Jones z USA, która była od niej wolniejsza o 0,01 s.

Najlepszy tegoroczny wynik Parchmenta na 110 m ppł

Bieg na 110 m ppł w spektakularnym stylu wygrał Jamajczyk Hansle Parchment, który uzyskał najlepszy tegoroczny rezultat na świecie - 12,93. Za nim uplasowali się Amerykanie Grant Holloway - 13,06 i Daniel Roberts - 13,07.

Kanadyjczyk Andre de Grasse wygrał bieg na 200 m czasem 19,76, a najszybszą kobietą na tym dystansie była Jamajka Shericka Jackson - 21,57.

Ingebrigtsen ustanowił rekord Europy na 3000 m

Niezwykle emocjonujący bieg na 3000 m zakończył się zwycięstwem Norwega Jakoba Ingebrigtsena i ustanowieniem rekordu Europy - 7.23,63. Drugi Yomif Kejelcha był wolniejszy tylko o 0,01 s i poprawił rekord Etiopii na 7.23,64, z kolei trzeci Grant Fisher z USA uzyskał rekord Ameryki Północnej - 7.25,47. Dzień wcześniej Norweg pobił też rekord kontynentu na 1 milę, czyli 1609 m - 3.43,73.

Najlepsze rezultaty sezonu Wanyonyi i Mu na 800 m

Bardzo wysoki był poziom biegu na 800 m. Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi uzyskał najlepszy czas sezonu - 1.42,80. Drugi Marco Arop pobił rekord Kanady - 1.42,85, a trzeci Algierczyk Djamel Sedjati poprawił rekord życiowy na 1.43,06.

Najlepszą kobietą na tym dystansie była reprezentantka USA Athing Mu, która triumfowała najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 1.54,97. Druga Kelly Hodgkinson ustanowiła rekord Wielkiej Brytanii - 1.55,19, natomiast Natoya Goule-Toppin rekord Jamajki - 1.55,96.

Najlepszy wynik sezonu Mahuczich w skoku wzwyż

Ukrainka Jarosława Mahuczich wygrała konkurs skoku wzwyż najlepszym wynikiem sezonu - 2,03. Druga Nicola Olyslagers też pokonała tę wysokość, ustanawiając rekord Australii. Trzecie miejsce zajęła Serbka Angelina Topic - 1,95.

Niespodziewanym zwycięzcą konkursu rzutu dyskiem został Matthew Denny, który ustanowił rekord Australii - 68,43. Za nim uplasowali się bardziej utytułowani Słoweniec Kristjan Ceh - 67,64 i Szwed Daniel Stahl - 67,36.

Imponujące pchnięcia trójki kulomiotów

Zacięty konkurs kulomiotów wynikiem 22,93 zwyciężył Amerykanin Joe Kovacs, który o 2 cm wyprzedził swojego rodaka Ryana Crousera. Trzeci był Nowozelandczyk Tom Walsh - 22,69.

W ten weekend na stadionie Hayward Field padło aż 11 najlepszych w tym roku wyników na świecie, w tym dwa rekordy globu. Zwycięzcy każdej konkurencji zawodów w Eugene otrzymali diamentowe trofeum.

Był to ostatni z tegorocznych 14 mityngów prestiżowego cyklu.(PAP)