Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dachu zgodnie z prawem

opr. /MS/ , Echo Dnia
Remont dachu należy zgłosić w starostwie co najmniej miesiąc przed planowanym terminem wykonania robót.
Remont dachu należy zgłosić w starostwie co najmniej miesiąc przed planowanym terminem wykonania robót. (archiwum)
W przeciwieństwie do do konserwacji dachy, jego remont wymaga spełnienia wiely formalności i podlega kontroli ze strony urzędów.

Remont dachu należy zgłosić w starostwie co najmniej miesiąc przed planowanym terminem wykonania robót. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Trzeba również dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Remont dachu można zacząć, jeżeli w terminie 30 dni od doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, ale i nie później niż po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Właściwy organ może wnieść sprzeciw, jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, na przykład chodzi o przebudowę dachu, albo budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy.

Urząd może zobowiązać inwestora do uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli budowa lub roboty ujęte w zgłoszeniu mogą naruszać ustalenia planu miejscowego lub być przyczyną: zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenia stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych, wprowadzenia, utrwalenia bądź zwiększenia ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Pozwolenie na budowę jest bezwzględnie potrzebne, jeśli remontować będziemy obiekt wpisany do rejestru zabytków. Jakiekolwiek roboty budowlane w zabytku wpisanym do rejestru wymaga zawsze uzyskania zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wszelkie prace przy zabytku muszą być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami konserwatora, a prace konserwatorskie i restauratorskie tylko przez osoby odpowiednio wykwalifikowane i mające praktykę w zakresie konserwacji zabytków.

Kierownik robót budowlanych w zabytku, oprócz uprawnień, musi mieć co najmniej dwuletnią praktykę na budowie przy tego rodzaju obiektach.

Na przebudowę, nadbudowę i adaptację poddasza na użytkowe także trzeba uzyskać pozwolenie na budowę, niezależnie od tego, czy obiekt jest zabytkowy. W przypadku adaptacji poddasza wniosek o pozwolenie na budowę powinien obejmować nie tylko prace adaptacyjne, ale także zmianę sposobu użytkowania.

Źródło:
, Echo Dnia:Jak wyremontować dach zgodnie z prawem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska