
Dowiedz się, kto kwalifikuje się do otrzymania renty wdowiej oraz kiedy planowane są pierwsze wypłaty tego dodatkowego świadczenia. Na kolejnych slajdach przedstawiamy szczegółowe informacje i wyliczenia.

Obecne przepisy dotyczące świadczeń dla wdów i wdowców
Aktualnie osoby owdowiałe nie mogą jednocześnie pobierać własnego świadczenia i emerytury po zmarłym małżonku.
Mają prawo do jednego świadczenia - swojej emerytury lub renty rodzinnej, która wynosi 85% świadczenia zmarłego małżonka.
Wdowa lub wdowiec ma możliwość wyboru, które świadczenie chce otrzymywać. Na przykład, jeśli zmarły małżonek zarabiał więcej, bardziej opłacalne może być pobieranie 85% wyższego świadczenia.

Warunek stanu cywilnego - wdowa lub wdowiec
Renta wdowia jest przeznaczona dla osób, które pozostają w stanie cywilnym wdowy lub wdowca. Oznacza to, że świadczenie to zostanie wstrzymane w momencie, gdy wdowa lub wdowiec zawrze nowy związek małżeński.

Jakie będą kwoty renty wdowiej?
Początkowe założenia projektu renty wdowiej przewidywały, że osoba owdowiała będzie mogła zachować swoje świadczenie i zwiększyć je o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę po zmarłym małżonku oraz 50% swojego świadczenia.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej wyniosą początkowo 8-10 mld zł. Jednak z uwagi na duże obciążenie budżetu, wprowadzono poprawki do projektu.
Wyliczenia renty wdowiej 2025 zobaczysz na poprzednich i kolejnych slajdach.