Zobacz wideo: Co trzeba zrobić, aby dostać 13. i 14. emeryturę?
Kilka dni temu nasza Czytelniczka była na komisji lekarskiej i tam usłyszała, że ma przyznaną rentę z powodu częściowej niezdolności do pracy na 2 lata.
- Nie do końca wiem czy coś jeszcze powinnam zrobić. W internecie naczytałam się różnych wersji: renta zależy od dochodów i powinnam wskazać z jakich lat albo że jest stała dla wszystkich. Uznałam, że będę czekać na rozwój wydarzeń. Proszę jednak o informację czy w pandemii koronawirusa zasady przyznawania rent są takie same jak wcześniej? - dopytuje się Czytelniczka.
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że lekarz orzecznik ZUS czy komisja lekarska nie decyduje o przyznaniu prawa do renty. Oni orzekają o częściowej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy. A na podstawie wydanego przez nich orzeczenia, organ rentowy wydaje decyzje w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Ma na to czas 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Ostatnią okolicznością jest np. uprawomocnienie orzeczenia.
W dobie pandemii badania bezpośrednie wykonywane przez lekarzy orzekających w ZUS realizowane są z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej, w korelacji z regulacjami prawnymi i zaleceniami rządowymi. Lekarz orzecznik ZUS na podstawie złożonej dokumentacji medycznej i zaświadczenia o stanie zdrowia oceni czy jest potrzeba wzywania na badanie. Może wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania, gdy dokumentacja dołączona do wniosku jest wystarczająca.
W razie wątpliwości lekarze orzecznicy mają również prawo skierować osobę na badanie do lekarza konsultanta lub na badanie dodatkowe.
- Ponieważ Czytelniczka "Gazety Pomorskiej" ma już orzeczenie, więc pozostaje jej czekać na wydanie przez organ rentowy decyzji o prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy. Warto pamiętać, że oprócz orzeczenia o niezdolności do pracy, aby ubiegać się o rentę, ta Pani musi posiadać odpowiedni staż ubezpieczeniowy, czyli wykazać się wymaganym okresem składkowym i nieskładkowym odpowiednim do wieku, w którym powstała niezdolności do pracy - podsumowuje Krystyna Michałek.
Najniższa renta to 1200 zł
ZUS wylicza wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy według zasad określonych przez ustawodawcę. Przy czym najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 1 marca 2020 roku do 28 lutego 2021 roku nie może być niższa niż 1200 zł brutto miesięcznie, a z tytułu częściowej niezdolności - 900 zł tj. 75 proc. kwoty renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
