Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renty rolnicze. Zmiany w dobie koronawirusa. To warto wiedzieć

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Józefa Spychała z bydgoskiego oddziału KRUS
Józefa Spychała z bydgoskiego oddziału KRUS Lucyna Talaśka-Klich
Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale KRUS odpowiada na pytanie Czytelnika: - Czy to prawda, że renty rolnicze będą wypłacane dłużej i nie trzeba starać się o decyzje? Czy tak będzie do końca tego roku?

Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wyjaśnia:

- Zgodnie z art. 15 zc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.) orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy,wydane na czas określony na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 174), którego ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, zachowuje ważność przez okres kolejnych 3 miesięcy od dnia upływu terminu jego ważności, w przypadku złożenia wniosku o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.

To Cię może też zainteresować

W związku z powyższym prawo do świadczeń uzależnionych od stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy ulega wydłużeniu do końca miesiąca kalendarzowego, w którym upłynie wydłużony, termin ważności tego orzeczenia, bez konieczności wydania w tej sprawie decyzji.

KRUS przedłuży o trzy miesiące, od daty wstrzymania, wypłatę renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli termin ważności orzeczenia, na podstawie którego przyznano rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, albo przed wejściem w życie ustawy zmieniającej, tj. przed dniem 31 marca 2020 r., pod warunkiem, że wniosek o ustalenie uprawnień na dalszy okres złożony został lub zostanie przed upływem terminu ważności orzeczenia i nowe orzeczenie w sprawie nie zostało wydane.

To Cię może też zainteresować

Przykładowo - całkowita niezdolność do pracy orzeczona została do marca 2020 r. Wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożono 24 marca 2020 r. Okres ważności orzeczenia ulega przedłużeniu o trzy miesiące, tj. do czerwca 2020 r. KRUS będzie wypłacał rentę rolniczą do 30 czerwca 2020 r. Natomiast  wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres złożony w dniu 1 kwietnia 2020 r., tj. po upływie ważności tego orzeczenia, nie spowoduje przedłużenia wypłaty renty rolniczej o trzy miesiące. Wypłatę renty rolniczej będzie można wznowić dopiero po wydaniu prawomocnego orzeczenia.

Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, określić dłuższy okres ważności orzeczenia niż trzy miesiące, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska