Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reparacje wojenne od Niemiec. Na tyle wyceniono straty w naszym regionie podczas II wojny światowej

Roman Laudański
Roman Laudański
Stary Rynek, wrzesień 1939 r. Zakładnicy, wśród nich księża z bydgoskich parafii.
Stary Rynek, wrzesień 1939 r. Zakładnicy, wśród nich księża z bydgoskich parafii. archiwum GP
Na ponad sześć bilionów złotych wyceniono straty wojenne Polski w raporcie dotyczącym reparacji od Niemiec.

Przygotowywany od kilku lat raport został opublikowany pierwszego września w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Publikacja składa się z trzech tomów. W pierwszym znajduje się opis oraz oszacowanie strat materialnych i niematerialnych, jakie Rzeczpospolita poniosła podczas II wojny światowej w latach 1939-45.

Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzuca polskie żądania przypominając, że "kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta".

W publikacji można odnaleźć informacje z naszego regionu. I tak liczbę ofiar niemieckiej okupacji oszacowana dla Bydgoszczy na 28 350, a dla Włocławka – 16 260. Nie udało się za to odnaleźć informacji o stratach materialnych Bydgoszczy. Tymczasem w książce "Historia Bydgoszczy 1945-56", Stanisław Kamosiński, autor rozdziału "Życie gospodarcze miasta 1945-1955" napisał, że "zniszczeniu uległo zaledwie 3 procent majątku trwałego przedsiębiorstw". Wygląda na to, że autorzy raportu, bazujący na dokumentach sprzed lat nie dotarli do nowszych opracowań.

W rozdziale o zamordowanych w niemieckich obozach i więzieniach podano, że 4,24 procent wszystkich ofiar pochodziło z województwa pomorskiego. Co 20. ofiara pracy przymusowej na terenie Niemiec została wywieziona z województwa pomorskiego (5 proc. obywateli Rzeczpospolitej). Najwięcej pracowników przymusowych pochodziło z woj. warszawskiego (42,36 procent), krakowskiego (20,73 proc.) i województwa kieleckiego (11,63 proc.).

Wśród miejsc masowej eksterminacji obywateli polskich w latach 1939 – 45 wymieniona jest m.in. Dolina Śmierci w Fordonie (1,2 tys. ofiar), Klamry pod Chełmnem (2 – 2,5 tys. ofiar), Małe Czyste koło Chełmna (400 – 800 ofiar), Mniszek koło Świecia (nieustalona liczba ofiar), Rypin (Skrwilno) 3-4 tys. ofiar oraz Świecie (tysiąc ofiar).

Straty w zagrodach wiejskich poniesione podczas wojny w województwie pomorskim oszacowano na 1,2 mln zł (średnio 93,9 tys. zł).

A jeśli chodzi o straty w architekturze zabytkowej, to w woj. pomorskim określono je na poziomie 18 procent. Oszacowano również straty wynikających z utraconych korzyści z powodu zaboru budynków mogących być przedmiotem najmu lub dzierżawy.
Natomiast liczbę zniszczonych przez Niemców pomników (tylko 30 Mickiewicza w całym kraju) zilustrowano pomnikiem Henryka Sienkiewicza z bydgoskiego parku Kochanowskiego.

Tom drugi ma charakter albumowy, zamieszczone zostały w nim zdjęcia – dowody okrucieństwa Niemców wobec ludności polskiej. Znajdują się tu m.in. zdjęcia zakładników ze Starego Rynku w Bydgoszczy; z Doliny Śmierci; kolumny jeńców polskich "Armii Pomorze" z Grudziądza; płonące zabudowania z okolic Grudziądza; jeńcy z Fortu VII w Toruniu, z Barbarki; Szubina; zdjęcia Polaków rozstrzelanych w Rudzkim Moście. Znajdują się tu również fotografie z inowrocławskiego więzienia policyjnego; z burzenia przez Niemców bydgoskiego kościoła pojezuickiego. Ponadto mogiły masowych egzekucji w lasach w pobliżu Mniszka i Grupy, pogrzebu 56 Polaków zamordowanych podczas "krwawej niedzieli" w inowrocławskim więzieniu, a także dwa leśne groby w pobliżu osady Widoń upamiętniające egzekucje z Włocławka.

Wśród zdjęć ilustrujących straty historycznych dóbr materialnych znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem zwanej Piękną Madonną Toruńską.

Widok na Grudziądz z Fary

Tak wyglądał Grudziądz po II wojnie światowej [archiwalne zdjęcia]

Tom trzeci to drobiazgowe wyliczenie liczby ofiar i miejsc pochówku dla każdego województwa. Dane pochodzą przede wszystkim z prac Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Z ponad 9,2 tys. miejscowości z woj. kujawsko-pomorskiego wymieniono około 400.

W trzecim tomie nie znalazły się informacje dotyczące np. obozu w Karolewie, gdzie – jak podaje IPN – zamordowano 1781 Polaków. Co prawda autorzy (związani z Fundacją Lux Veritatis, Instytutem Pamięć i Tożsamość oraz Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu) zastrzegają, że ich "lista nie rości sobie prawa do wyczerpania tematyki", ale przez kilka lat badań można było ją lepiej przygotować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska