Ta inwestycja składa się z kilku elementów. I jak to bywa w takich przypadkach, z realizacją bywa rozmaicie.
Najbardziej zaawansowana jest budowa ul. Subisława a właściwie jej przedłużenie do ul. Towarowej. Jak udało się nam dowiedzieć w ratuszu, inwestycja jest już zakończona, trwają odbiory techniczne. Na drugim biegunie znajduje się rewitalizacja Wzgórza Ewangelickiego.
Nadal trwają konsultacje: jaki charakter ma mieć to miejsce i jego otoczenie. Czy umiejscowić tam elementy rekreacyjne? Jak postąpić z drzewami? - to dylematy projektantów.
Kolejny kłopot przysparza budowa świetlicy przy ul. Dworcowej. Pozornie wszystko wygląda jak należy- budynek jest gotowy, nawet z elewacją. Ale wykonawca zrezygnował z zadania. Obecnie jest przygotowywany nowy przetarg na dokończenie ten inwestycji.
Domy odzyskają blask
Bardzo ważnym elementem programu rewitalizacji są prace zgłaszane przez zarządców nieruchomości.
Najbardziej aktywna pod tym względem była Spółdzielnia Mieszkaniowa, posiadająca w swych zasobach stuletnie kamienice i 50-letnie bloki z wielkiej płyty.
- Zakres prac to remont klatek schodowych oraz zagospodarowanie otoczenia - wyjaśnia Joanna Gappa, z Wydziału Programów Rozwojowych i Współpracy Zagranicznej w chojnickim ratuszu. - Zarząd spółdzielni zleca obecnie pierwsze prace, ogłasza przetargi.
Budynki są zlokalizowane przy ulicach: Drzymały, Łanowej, Spółdzielczej, Budowlanych oraz Żwirki i Wigury.
W ramach programu rewitalizacyjnego są już zlecane przetargi dotyczące ponad dwudziestu domów -
Joanna Gappa, UM w Chojnicach
Zgłosili się też właściciele pojedynczych kamienic. - Można już obserwować zaawansowane prace przy kompleksowym remoncie dachu pięknej kamienicy przy Dworcowej 28 - uzupełnia Gappa. - Niebawem rozpocznie się generalny remont ponad 150-letniego domu u zbiegu ulic Towarowej i Warszawskiej.
Zobacz także:
https://pomorska.pl/150letnia-chojnicka-kolej-ma-dostac-druga-mlodosc-pakt-dla-rozwoju-kolei-podpisany/ar/c1-14661475
Łączne koszty programu, wraz z tzw. programem „miękkim realizowanym przez MOPS, wynoszą 9,4 mln złotych. Z tej puli na zmiany na Wzgórzu Ewangelickim wydzielono 2,4 mln zł, tę samą wartość ma wspomniana inwestycja drogowa. Kolejne 3,6 mln to inwestycje dotyczące samych budynków. Pierwotnie projekt rewitalizacji miał być sfinalizowany w 2020 roku. Ale pewnie się nieco przedłuży. Szkoda tylko, że ten program nie dotyczy wszystkich bez wyjątku pięknych acz zaniedbanych kamienic.
