Mowa o rezerwacie przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzch-lesie. To południowo-wschod-ni skraj Borów Tucholskich w pobliżu Cekcyna (nadleśnictwo Zamrzenica).
Skupisko wiekowych i niezwykle cennych dla środowiska cisów (Taxus baccata) moż-na było zwiedzać jeszcze półtora roku temu, ale w sierpniu 2017 roku przez bory przeszła katastrofalna nawałnica, która spowodowała naruszenie - jak mówią przyrodnicy - stabilno-ści i statyki drzewostanu górującego nad cisami w rezerwacie.
A to zagroziło bezpieczeństwu zwiedzających rezerwat , a także samym cisom.
Pojawił się jednak pomysł: jeszcze w tym roku przed rezerwatem ma zostać utworzona tzw. ścieżka multimedialnego udostępnienia cennego terenu.
Najstarszy polski rezerwat przyrody "Cisy Staropolskie" zamknięty dla zwiedzających
- Powstaną interaktywne makiety rezerwatu, jego przestrzeni przyrodniczej, z pomocą których będzie można kreować wirtualną rzeczywistości. Odbywający wycieczkę wirtualną będą również słuchać dźwięków z terenu rezerwatu. A wszystko na grupowych lub indywidualnych stanowiskach - wyjaśnia Maria Dombrowicz, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy.
W tym roku wykona też będzie ekspertyza drzew w rezerwacie, zaś w przyszłym prace arborystyczno-dendrologicz-ne.
W dalszej perspektywie, choć dokładnie nie wiadomo kiedy, przewiduje się przywrócenie wstępu do rezerwatu.
Maciej Orłoś jest pod wrażeniem Borów Tucholskich
Cisy Staropolskie w Wierzch-lesie są najstarszym rezerwatem przyrody i największym chroniącym ten gatunek drzew w Polsce (ok. 3,5 tys. okazów). Pierwsza wzmianka o nim - o „surowej ochronie” uroczyska Ziesbusch - pochodzi z 1827 r., a odnaleziona została przez niemieckiego przyrodnika Hugo Conwentza.
