Wielkanoc, Wielka Niedziela, Niedziela Wielkanocna - pod tymi nazwami kryje się najważniejsze dla katolików święto chrześcijańskie, które upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W 2021 roku obchodzimy je 4 kwietnia. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, w kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Wiele parafii msze święte w czasie Wielkanocy będzie transmitować w internecie.
Msze święte w internecie. Gdzie obejrzeć w Wielkanoc online?
Katedry, bazyliki, sanktuaria, ale też małe wiejskie parafie zachęcają wiernych, by w czasie Niedzieli Wielkanocnej, nie mogąc przyjść do kościoła, łączyli się duchowo, oglądając msze na ekranie komputera czy telefonu.
"W związku z ograniczeniami ilości osób w kościele, będzie można modlić się i łączyć on-line za pośrednictwem naszego facebooka parafialnego", zapowiedziała m.in. Parafia Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim.
Godzina 6:00, msza rezurekcyjna, Parafia Nawiedzenia N.M.P. Bazylika Hałcnów
Msza św. w Wielką Niedzielę, godzina 6:00 - Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Godzina 8:00. Transmisja mszy z Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie
Godzina 10:00, msza św. w Wielkanoc - Parafia NMP Częstochowskiej - Paulini Toruń
Transmisja mszy św. w Wielkanoc o godzinie 11:00 - Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze
Godzina 17:00 - msza w Niedzielę Wielkanocą 4 kwietnia - Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Zalecenia Episkopatu na Wielką Niedzielę 2021
"Gdy ograniczenia co do liczby wiernych tego wymagają, w Niedzielę Zmartwychwstania można odprawić więcej Mszy Świętych", Propozycjach ujednoliconych wskazań na Wielki Tydzień i Triduum Paschalne 2021 dla duchowieństwa i wiernych Kościoła w Polsce", którą przygotowała Konferencja Episkopatu Polski.
Episkopat wskazuje, że w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przed pierwszą Mszą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących ilości i dystansu wiernych".
Przykładowo Biskup Włocławski Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej. Wynika z niego, że nie będzie procesji rezurekcyjnej.
