W tym gronie nie ma jednak Rogowa (pow. żniński), mimo że 3 kwietnia 2023 r. rada gminy po obradach komisji podjęła temat nadania statusu miasta. Od 24 kwietnia do 31 grudnia przeprowadzono konsultacje społeczne z mieszkańcami wsi. Szansa zmiany statusu była realna. Od 12 stycznia 1993 r. gminy lub miejscowości będące obecnie wsiami, ale w przeszłości mające status miasta, miały bowiem możliwości prawne do zmianu statusu administracyjnego. Przypomnijmy, że Rogowo w swojej historii dwukrotnie utraciło status miasta. Po raz ostatni w 1934 r.
Tymczasem w ostatnich latach tylko w woj. kujawsko-pomorskim prawa miejskie na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów uzyskały m.in. Pruszcz (pow. świecki) oraz z początkiem 2024 r. Gąsawa (pow. żniński), Bobrowniki i Kikół (pow. lipnowski).
Z kolei w 2025 r. do rangi miasta zostanie podniesione siedem gmin, w tym także wielkopolska Zaniemyśl. - Dla naszej gminy oznacza to przede wszystkim nowe możliwości w zakresie pozyskania środków inwestycyjnych i funduszy europejskich na dalszy rozwój - powiedział Grzegorz Grala, wójt Zaniemyśla. Chociaż władze gminy na zmianę statusu patrzą z optymizmem, to jednak zdania mieszkańców są podzielone. Niektórzy z nich obawiali się bowiem obciążeń z tytułu zwiększonych lokalnych podatków.
W tej kwestii podobna sytuacja była w Gąsawie.
- Po ośmiu miesiącach bieżącego roku, czyli wprowadzenia w życie statusu miasta lokalne podatki nie uległy zmianie - informuje Anna Wyppich, zastępca kierownika referatu organizacyjnego, spraw obywatelskich i działalności gospodarczej Urzędu Miasta i Gminy w Gąsawie.
Zapytaliśmy też o środki finansowe z rządowych programów inwestycyjnych, zapewniających szybszy rozwój miejskiej gminy.
- Wprawdzie uzyskanie statusu miasta jeszcze nie spowodowało napływu dodatkowy pieniędzy, jednak jak każdy samorząd aplikujemy wnioski w licznych konkursach, dzięki którym nie wykluczam uzyskania znacznych pieniędzy na zadania, które przyczynią się do poprawy warunków życia naszych mieszkańców - dodała Wyppich.
Rogowo spełnia wszystkie warunki do uzyskania ponownego statusu miasta. Ale kiedy się to stanie? Pierwsze kroki podjęte w tym zakresie przez poprzednie władze samorządowe gminy zakończyły się jednak fiaskiem. 3 kwietnia 2023 r. ówczesna rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu wspomnianych na początku konsultacji społecznych. Uprawnionych do udziału było 5220 mieszkańców, zaś stosowne ankiety wypełniło zaledwie 455 z nich. Za nadaniem statusu miasta opowiedziało się 207 osób, zaś przeciw - 201. W sołectwie Rogowo odpowiednio 44 i 51.
- Wyniki konsultacji zostały szeroko omówione na wszystkich komisjach rady. Radni zgodnie stwierdzili, że ze względu na małe zainteresowanie mieszkańców, a także na brak wyraźnej akceptacji do zmiany statusu naszej miejscowości, nie było dostatecznej podstawy do składania stosownego wniosku - stwierdziła Paulina Zawadzka-Bauza, sekretarz gminy Rogowo.
Czy nowa rada gminy Rogowo, wybrana w październiku 2024 r., ponownie rozważy kwestię ewentualnego rozszerzenia konsultacji społecznych i uzyskania akceptacji większości mieszkańców, dowiemy się za kilka miesięcy.
