Spis treści
Starostami gminnych dożynek 2024 w Żninie byli:
- Małgorzata Nita,
- Michał Dereziński.
Starostami powiatowych dożynek 2024 w Żninie byli:
- Monika Pilachowska,
- Jarosław Janowski.
Powiatowe i gminne dożynki (24.08.2024) odbyły się nad Małym Jeziorem w Żninie. Całość rozpoczęła msza święta dziękczynna za plony, którą sprawował ks. Tadeusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana w Żninie. Przypomniał, że wdzięczność za plony Panu Bogu leży w naturze rolnika. Ale podkreślił także jak ważne są małżeństwo i rodzina na wsi.
Dożynki 2024 w Żninie
- Kiedy myślimy o rodzinach rolników, to zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzenie gospodarstwa to nie jest tylko jeden człowiek. To jest żona, to są dzieci, to są nieraz już wnukowie, którzy sobie wzajemnie pomagają. A patrząc szerzej, to jest ta rodzina związana z daną wioską. Nie ma tam takiej rzeczywistości, że każdy sobie rzepkę skrobie, że każdy o sobie myśli, a o drugich nie. Jest wzajemna pomoc, jest wzajemna troska, jest wzajemna troska, wzajemny trud i to jest takie piękne, bo jest przedłużeniem takiej więzi miłości, którą stanowi małżeństwo. Mąż i żona. Rolnicy niosą ze sobą to przesłanie. Przesłanie wartości jaką jest małżeństwo i rodzina. Niosą te przesłanie aby pielęgnować te więzi, aby sobie nawzajem pomagać, aby siebie nawzajem miłować i oddawać swoje życia za drugiego - powiedział ks. Tadeusz Nowak podczas dożynkowej homilii w Żninie.
Na święcie plonów w Żninie byli obecni także przedstawiciele każdej z gmin powiatu żnińskiego, ale także: poseł Magdalena Łośko, poseł Iwona Kozłowska (obie z PO), poseł Paweł Szrot (PiS), poseł Norbert Pietrykowski (Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe), wicewojewoda Piotr Hemerling oraz Elżbieta Piniewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Dariusz Jaszczuk - burmistrz gminy Mrozy w województwie Mazowieckim (prywatne brat starosty Zbigniewa Jaszczuka), Ryszard Kierzek - prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, Aleksander Nowakowski - zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, oddział terenowy w Bydgoszczy.
- Rolnictwo to jeden z filarów naszej gospodarki, więc dobra kondycja rolników jest kluczowa dla zrównoważonego rozwoju regionu i kraju. Żeby rolnik nie tylko miał satysfakcję z rezultatów swojej pracy, żeby nie tylko cieszył się tym rokiem gdy są dobre polony, gdy nie dotknie ich żadna klęska żywiołowa czy inne trudności, ale żeby był także człowiekiem dumnym z rozwoju, który następuje w jego otoczeniu, miejscowości i gospodarstwie. To wielkie zadanie polskich władz, bo nasi rolnicy umieją gospodarować bardzo dobrze. Umieją zadbać o swoje sprawy, umieją prowadzić swoje gospodarstwa w sposób doskonały. To widać na każdym kroku. To obowiązek ze strony władz państwowych, by czuwać nad bezpieczeństwem rolnika, że gdy dotknie go klęska żywiołowa, czy inne problemy, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że polskie państwo z nim jest, że oddanie czci spracowanym dłoniom rolnika to nie jest tylko hasło, ale że jest to rzeczywistość, która przekłada się na konkretne działania - powiedział Łukasz Kwiatkowski, burmistrz Żnina.
Z kolei starosta Zbigniew Jaszczuk podsumował miniony rok w rolnictwie.
- Bieżący rok to w efekcie dość dobry rok w rolnictwie. Jak na pałuckie warunki od wiosny była średnia ilość opadów. Wegetacja zbóż w tyk roku była przyspieszona o około dwa tygodnie. Żniwa przebiegały sprawnie i szybko zostały zakończone. To jest dla rolników najważniejsze. W zależności od bonitacji gleb, rodzaju zbóż oraz położenia upraw, zbiory są na poziomie trochę powyżej średniej dla tych terenów - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk. Mówił także o tym, że m.in. "Zielony ład" jest nadal problemem, a także o Afrykańskim Pomorze Świń.
- Na terenie powiatu żnińskiego znajduje się obecnie około 160 tys. sztuk trzody chlewnej. W wielu gospodarstwach jest to dwa, trzy cztery tysiące sztuk. Największa ferma w powiecie to około 18 tysięcy sztuk. Zagrożeniem w tym zakresie od strony województwa Wielkopolskiego objęto tak zwaną strefa niebieską objęto dwie gminy: Rogowo i Janowiec. Trzeba zatem stosować się do obostrzeń w tym zakresie, aby ASF nie spowodował strat w gospodarce rolnej - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.
Nie zabrakło także życzeń dla rolników.
Wyróżnienia starosty dla rolników
Wręczyli je starosta Zbigniew Jaszczuk oraz Aleksandra Nowakowska, przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego.
W tym roku samorząd powiatowy wyróżnił rolników:
- Hanna i Tomasz Buzalscy z Aleksandrowa w gminie Barcin,
- Justyna i Marcin Głowaccy z Godaw w gminie Gąsawa,
- Anna i Janusz Jarmuż z Juncewa w gminie Janowiec Wielkopolski,
- Joanna i Paweł Dąbrowscy z Łabiszyna Wsi,
- Teresa i Ryszard Kaczmarek z Ryszewa w gminie Rogowo,
- Dorota i Franciszek Słomkowscy z Murczyna w gminie Żnin.
Wyróżnienia burmistrza Żnina dla rolników
Wyróżnienia dla rolników z gminy Żnin wręczyli burmistrz Łukasz Kwiatkowski oraz Arkadiusz Furtak, prezes Banku Spółdzielczego "Pałuki" w Żninie.
Otrzymali je:
- Joanna i Marek Kaźmierczakowie,
- Joanna i Michał Chęś,
- Katarzyna i Miron Przybyłowiczowie,
- Natalia i Marcin Bereźniccy.
Najpiękniejszy wieniec dożynek 2024 w Żninie
W komisji wybierającej najładniejszy wieniec powiatowego święta plonów 2024 w Żninie znaleźli się: Józefa Błajet (przewodnicząca - po raz pierwszy w tej roli), Zofia Kozłowska, Wiesław Rumel.
Oto wyniki:
- Gmina Żnin,
- Gmina Łabiszyn,
- Gmina Gąsawa.
Wieńce z pozostałych gmin (Barcin. Rogowo, Janowiec Wielkopolski)otrzymały wyróżnienia.
Gratulacje dla generała
Na scenie gratulacje z powodu awansu na stopień generalski otrzymał Generał Brygady Witold Bartoszek, dowódca Pierwszej Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w skład której wchodzi 2. Batalion Logistyczny Ziemi Żnińskiej.
Powiatowe Dożynki 2025. Gdzie będą?
Jak co roku, ogłoszono także gdzie odbędzie się przyszłoroczne święto plonów. 30 sierpnia 2025 roku spotkamy się w gminie
Barcin, która będzie współorganizatorem tego rolniczego święta. Warto dodać, że od 25 lat dożynki powiatowe odbywają się w innej gminie powiatu żnińskiego.
Podczas dożynek grała Żnińska Orkiestra Dęta. Całość poprowadzili: Anna Jarecka i Artur Jakubowski.
Tak było w 2023 roku na dożynkach gminy Żnin:
Powiatowe i gminne dożynki 2023 w Rogowie:
