Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok wielkich rocznic. 90 lat temu Bydgoszcz wróciła do Macierzy, pół wieku temu Niemcy zburzyli zachodnią pierzeję na rynku...

HANKA SOWIŃSKA [email protected] 52 326 31 33
W tym roku mija 70 lat od zbrodni popełnionej przez Sowietów na ponad 22 tys. polskich jeńców. O ich wymordowaniu zdecydowały najwyższe władze ZSRR; dekret z 5 marca 1940 r. podpisał  m.in. Stalin i Beria. Na zdjęciu: symboliczny cmentarzyk katyński znajduje sie przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników.  Niedawno ustawiono tu nowy krzyż.
W tym roku mija 70 lat od zbrodni popełnionej przez Sowietów na ponad 22 tys. polskich jeńców. O ich wymordowaniu zdecydowały najwyższe władze ZSRR; dekret z 5 marca 1940 r. podpisał m.in. Stalin i Beria. Na zdjęciu: symboliczny cmentarzyk katyński znajduje sie przy kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. Niedawno ustawiono tu nowy krzyż. Fot. Jarosław Pruss
Od Grunwaldu po sierpniowe strajki... Rok 2010 jest kolejnym rokiem "okrągłych" rocznic. I wielce znaczących w historii Polski wydarzeń.

Obchodzić będziemy rocznicę dwóch najważniejszych w dziejach Europy bitew - zwycięstwa Jagiełły i Witolda nad Krzyżakami pod Grunwaldem i "cudu na Wisłą, kiedy to nad przedpolach Warszawy zatrzymana została bolszewicka nawałnica. Bohaterem roku jest Fryderyk Chopin, którego 200. rocznicę urodzin będziemy obchodzić przez cały rok. Nie zapomnimy też, że 100 lat temu w Bydgoszczy pojawiła się "naga piękność".

Tego lata - tak jak przed sześcioma wiekami - na pola grunwaldzkie znowu będzie ciągnęło rycerstwo z całej Europy. By dochować wierności historii jesienią w Bydgoszczy powinien pojawić się król Jagiełło, wszak przybył do miasta 26 października 1410 r. chcąc zorientować się we froncie krzyżackim...

Fot. Archiwum

Kwatera żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1929 r. znajduje się na bydgoskim cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej
Kwatera żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1929 r. znajduje się na bydgoskim cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej

Pomnik "Łuczniczki" odsłonięto w 1910 r.

Także w październiku przypada setna rocznica odsłonięcia "Łuczniczki" - jednej z dwóch rzeźb Ferdinanda Lepcke, artysty rodem z Coburga, tego, który był autorem "Potopu".

Fot. Wojciech Wieszok

Pomnik Mariana Rejewskiego. Genialny kryptolog, pogromca Enigmy zmarł 13 lutego 1980 r.
Pomnik Mariana Rejewskiego. Genialny kryptolog, pogromca Enigmy zmarł 13 lutego 1980 r.

Kwatera żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1929 r. znajduje się na bydgoskim cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej

Już za chwilę obchodzić będziemy 90. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Także w styczniu minie 65 lat od zakończenia niemieckiej okupacji.

Latem powinniśmy pamiętać o młodych ochotnikach, którzy w 1920 r. poszli bronić Ojczyzny przed bolszewicką zarazą (niewielka kwatera poległych jest na cmentarzu Nowofarnym).

Fot. Jerzy Zieliński

Pomnik Mariana Rejewskiego. Genialny kryptolog, pogromca Enigmy zmarł 13 lutego 1980 r.

W styczniu 1940 r. - na mocy decyzji okupacyjnego nadburmistrza miasta Wernera Kampe - rozpoczęto wyburzenie zachodniej pierzei Starego Rynku. Z pejzażu miasta zniknęły - w woli zbrodniarza Kampego - wieże kościoła pojezuickiego. Rozebrano też wschodni kwartał ulicy Mostowej.

5 marca 1940 r. najwyższe władze bolszewickiej Rosji, w tym Stalin i Beria, podpisały się pod dokumentem o likwidacji 22 tys. polskich jeńców z trzech obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i oraz cywilów przetrzymywanych w więzieniach na zachodniej Białorusi i Ukrainie. Władze obecnej Rosji mówią, że zbrodnia katyńska nie była ludobójstwem.

13 lutego 1980 r. zmarł nagle genialny polski kryptolog, pogromca "Enigmy", rodowity bydgoszczanin, który od 2005 r. "siedzi" na ławeczce na ul. Gdańskiej.

W sierpniu minie 30 lat od strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności" - jesienią 1980 roku ruch ten liczył ponad 10 mln członków.

2 kwietnia 2005 r. odszedł do domu Ojca Jan Paweł II - pierwszy w historii papiestwa Polak na piotrowym tronie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska