Grudziądzkie obchody 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych 1980 roku
Grudziądzkie uroczystości z okazji rocznicy wybuchu strajku w "Warmie" (26 sierpnia 1980) oraz zawarcia Porozumień Sierpniowych (31 sierpnia 1980) odbyły się w sobotę. Wydarzenie zorganizowała grudziądzka "Solidarność", a rozpoczęło się w samo południe przy pomniku tego związku zawodowego na ul. Wybickiego.
W Grudziądzu, 26 sierpnia 1980 r. w zakładzie "Warma" powołano pierwszy Komitet Strajkowy. Z 960 pracowników do strajku przystąpiło około 75 proc. Strajk rozpoczął się 26 sierpnia. Inicjatorem grudziądzkiej Solidarności był śp. Janusz Bucholc.
Strajk okupacyjny w "Warmie" trwał do 1 września.
Porozumienia Sierpniowe zawarte zostały przez rząd PRL z komitetami strajkowymi, które powstały w 1980 roku. Za ich przyczyną doszło z czasem do powstania NSZZ „Solidarność”.
Do zawiązaniem w Toruniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, którego celem było utworzenie Wolnych Związków Zawodowych, poza "Warmą" należał także grudziądzki "Stomil", Pomorska Odlewnia i Emaliernia oraz toruńskie "Towimor" i "Apator". 1 września władze wojewódzkie zaakceptowały powstanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
Zdjęcia z grudziądzkich obchodów 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych zobacz w naszej galerii:
Tak Grudziądz uczcił 43. rocznicę strajku w Warmie i Porozum...
