Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo. Jest dobra wiadomość dla plantatorów: powróciła koniunktura na skrobię

Jan Szczutkowski [email protected] tel. 52 357 22 33
Fot. sxc.hu
Krochmalnia w Trzemesznie, mimo iż nie wykonała limitu produkcji skrobi, to jednak plantatorom zapłaci więcej niż przewidywała umowa kontraktacyjna.

Ta wiadomość, przekazaną nam przez Grzegorza Sobeckiego, prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego "Trzemeszno" Sp. z o.o., niewątpliwie ucieszy plantatorów spółki.

Krochmalnia dała więcej rolnikom

- Dzięki dobrej koniunkturze na skrobię na rynkach światowych, postanowiliśmy naszym plantatorom jeszcze trochę dołożyć pieniędzy, aby złagodzić skutki nieurodzaju ziemniaków - mówi Grzegorz Sobecki. - Niezależnie od dodatkowej już dopłaty transportowej i terminowej. Obliczyliśmy, że będzie to więcej o 10 procent. Tym samym średnia cena za kilogram skrobi wyniesie 1,10 złotych, czyli zwiększy się o 31 procent w stosunku do podstawowej ceny unijnej. W ten sposób rolnicy osiągną rentowność z uprawy ziemniaków - podkreśla prezes Sobecki.

Pogoda znów zawiodła

- W tym roku koszty produkcji wzrosły na skutek niskiej wydajności i zwiększenia zabiegów chemicznych przeciwko zarazie ziemniaczanej - mówi nam Roman Lewandowski z podmogileńskiego Goryszewa. - Na 9-hektarowej plantacji zastosowałem aż pięć zabiegów. A każdy zabieg w przeliczeniu na hektar, to 100-złotowy wydatek.

Ekstremalna aura z dużą przewagą deszczu, wpłynęła jednak na niższą zawartość skrobi - wyniosła około 17 proc. Dodatkowo anomalie pogodowe spowodowały opóźnienie kampanii.

We wrześniu produkcja odbywała się tylko przez kilka dni, podczas gdy w latach poprzednich krochmalnia już w sierpniu rozpoczynała pracę. To wszystko zaważyło na nie wykonaniu w br. limitu produkcji skrobi. Zamiast 22 400 ton wyprodukowano ponad 19 tys. ton.

Odrobina optymizmu dla rolników

"Trzemeszno", mimo niższej produkcji, osiągnie rentowność. Głównie dlatego, że po dwóch latach drastycznego spadku cen na rynkach światowych i zlikwidowaniu dopłat eksportowych poza kraje Unii Europejskiej, co doprowadziło do pogorszenia kondycji ekonomicznej wszystkich zakładów, sytuacja się poprawiła. Produkcja stała się opłacalna.

- Są więc możliwości, aby rolnicy otrzymali lepsze warunki kontraktacji. Na wiosnę zaproponujemy im dobre ceny, co pozwoli wykonać plan kontraktacji - dodał Grzegorz Sobecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska