MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy jeszcze czekają na pomoc po suszy 2019. Kiedy będą pieniądze?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu
Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu AGW
Rok 2020 dla rolników zapowiada się kiepsko i wiele wskazuje na kolejną suszę rolniczą, a gospodarze jeszcze czekają na pomoc za poprzednią. Dyrektor OR ARiMR i wojewoda tłumaczą, czym spowodowane jest przeciągające się oczekiwanie.

- Ilosć wód powierzchniowych i gruntowych budzi nasz niepokój - przyznał Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski i zachęca rolników do korzystania ze wsparcia do nawadniania.

Mowa o uruchomionym 21 lutego 2020 r. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naborze wniosków w obszarze e modernizacji gospodarstw, czyli tym skupiającym się na inwestycjach w nawadnianie. W poprzednim i zarazem pierwszym takim naborze rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego złożyli 111 wniosków na 622 w całym kraju.

Brak ustawy budżetowej wstrzymuje pomoc suszową dla rolników za 2019 rok

- W ubiegłym roku wsparcie, jakie zostało udzielone rolnikom w ramach suszy czy innych zdarzeń klimatycznych (grad, deszcz nawalny czy huragan) została wypłacona kwota ponad 715 mln zł, dalsze 1,5 mld zł będzie udzielona po przyjęciu ustawy budżetowej na rok 2020 - tłumaczy Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu.

To Cię może też zainteresować

Gospodarze z naszego województwa złożyli do agencji 28 tys. wniosków w związku z suszą (i innymi klęskami żywiołowymi). Wnioskowana kwota wyniosła ponad 263 mln zł. Dyrektor oddziału ARiMR informowała 24 lutego o 10 751 wydanych decyzjach, co stanowi 38% obsłużonych wniosków. - Wypłaciliśmy ponad 120 mln zł.

- Pozostali rolnicy, którzy do tej pory pomocy nie otrzymali, taką pomoc otrzymają w najkrótszym możliwym terminie, jeśli tylko uzyskamy zgodę na dalszą wypłatę płatności. Jesteśmy przygotowani do wydania decyzji, także ten proces nie powinien trwać jakoś specjalnie długo - zapewnia Jolanta Sobecka.

- Uzależnione i uwarunkowane jest to podpisem ostatecznym pana prezydenta pod ustawą budżetową. Wtedy zostaną uruchomione te wszystkie procedury, które dokończą wypłatę za 2019 rok - dodał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska