Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy, ogrodnicy, działkowcy muszą jeszcze podnieść poziom wiedzy

AGW
Agata Wodzień
Wśród właścicieli działek i ogrodów przydomowych, tylko 1/3 prawidłowo postępuje z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Wyniki pokazują, że ich wiedza odnośnie właściwego postępowania z pustymi opakowaniami po środkach jest powierzchowna. Lepiej jest u gospodarzy - 3/4 rolników postępuje prawidłowo i oddaje je do sklepu. Choć i tu jest jeszcze co poprawiać.

Fundacja Nasza Ziemia i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zamierzają razem edukować wszystkich użytkowników środków ochrony roślin: profesjonalnych i amatorów, w jaki sposób postępować z opakowaniami. Obie jednostki postanowiły współpracować.

- Od 13 lat pod hasłem "Liczy się każde opakowanie" edukujemy rolników jak prawidłowo postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin. Bardzo cieszy nas, że 70% z nich wie jak postępować i oddaje opakowania. Ale wierzymy, ze możemy zrobić więcej - uważa Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Dzięki wspólnym działaniom z Fundacją Nasza Ziemia mamy możliwość dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Chcemy, aby wszyscy użytkownicy środków ochrony roślin, zarówno rolnicy, właściciele ogrodów, jak i działkowy, wiedzieli co zrobić z opakowaniami po nich - mówi Mrowiec.

System PSOR powstał w 2004 roku jako ogólnopolski system zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin. Stał się modelowym rozwiązaniem dla użytkowników środków ochrony roślin. Zgodnie obowiązującymi zasadami, rolnik po wykorzystanym zabiegu, 3 razy płucze opakowanie, po czym oddaje je do sklepu. Nie wiążą się z tym żadne opłaty. Sklep przyjmuje opakowania, a Operator Systemu odbiera je i zagospodarowuje. CO dalej? Zebrane odpady są poddawane recyklingowi i procesowi odzysku energetycznego w spalarniach i współspalarniach.

- Właściwe postępowanie z opakowaniami po środkach ochrony roślin, tak samo zresztą jak z każdym innym opakowaniem, ma bardzo duże znaczenie - przekonuje Sławomir Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. - W ten sposób zastosujemy się do przepisów prawa, ale także pomożemy środowisku i gospodarce - poprzez zbiórkę selektywną w wyznaczonych miejscach i profesjonalnie przeprowadzony recykling. System PSOR to gwarantuje i jest on skutecznym narzędziem, doskonale realizującym także wymagania nadchodzącej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym – podkreśla Brzózek.

Fundacja Nasza Ziemia edukuje konsumentów o gospodarce w obiegu zamkniętym. Co to oznacza? "Model ten zakłada, że dzięki ekoprojektowaniu i innemu zarządzaniu łańcuchem dostaw, produkcji i utylizacji cykl życia produktu przejdzie na obieg zamknięty. Wdrożenie tego modelu funkcjonowania zapewni bardziej odpowiedzialne zarządzanie surowcami i zrównoważone wykorzystanie zasobów, przyczyniając się do oszczędności energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych".

Obecnie na szczeblu Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem nowych ram prawnych dla takiego modelu ekonomicznego.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin i Fundacja Nasza Ziemia rozpoczęły współpracę w ramach tegorocznej edycji akcji „Sprzątania Świata-Polska”.

Źródło: informacja prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska