Według przedstawionych przez niego danych, średnia wielkość gospodarstw rolnych w "starej"Unii Europejskiej to około 18 hektarów. W Polsce ta sama średnia wynosi już tylko 7 hektarów, na terenie gminy Rogowo zaś 13 hektarów. - W Rogowie mamy około 700 gospodarstw rolnych, z czego niemal połowa liczy powyżej 10 hektarów. Nie musimy się też obawiać, czy z naszymi wynikami produkcyjnymi jesteśmy w stanie dorównać unijnym gospodarstwom. Wielu rolników z naszej gminy osiąga znacznie lepsze rezultaty, mimo że warunki gospodarowania są bardzo trudne - często gnębią nas, na przykład, susze.
**_Umiejętne kredyty
Rogowscy rolnicy - jak zauważył K. Grochowalski - wykazują również duże umiejętności w wykorzystywaniu kredytów bankowych - zarówno klęskowych, jak i inwestycyjnych. - Największym powodem do zadowolenia może być fakt, iż w ostatnich latach nie musieliśmy wydawać żadnych tytułów egzekucyjnych, wszelkie należności są spłacane regularnie. Nie ma również tak zwanych "złych kredytów"czy kredytów przeterminowanych.
Na podstawie historii rachunków z ostatnich 10 lat - szef rogowskiego banku sporządził analizę sytuacji gospodarczej 10 gospodarstw działających w gminie Rogowo. - Wziąłem pod uwagę zarówno gospodarstwa o powierzchni powyżej, jak i poniżej 30 hektarów. Nie będę też operował nazwiskami właścicieli, bo chcę pokazać zjawisko, a nie konkretne przypadki. Jeden z rolników zwiększył przez ostatnie dziesięć lat swój majątek trwały trzykrotnie, dwóch - dwukrotnie, zaledwie w dwóch gospodarstwach stwierdziłem obniżenie wartości majątku - gospodarują tam jednak osoby starsze, które zrezygnowały już z aktywnego inwestowania i rozwoju.
**Od ziemi po wykształcenie
Zdaniem K. Grochowalskiego - przyczyn rozwoju lub stagnacji poszczególnych gospodarstw należy szukać w wielu sferach. - Może to, między innymi, zależeć od bonitacji gleby, ale również indywidualnych zdolności i umiejętności rolników, ich wykształcenia. Uważam, że wielu rolników z naszej gminy poradzi sobie w konkurencji z Unią Europejską, nie będę jednak ukrywał, że część z nich będzie musiała się "przebranżowić"bo ze swoim potencjałem nie da rady się utrzymać...
_
Rolnicy stoją nieźle
Tekst i fot. Michał Woźniak

Większość gospodarstw w gminie Rogowo może skutecznie konkurować z rolnikami Unii Europejskiej. Konieczny jest jednak do tego nieustanny rozwój oraz inwestycje - m.in. w park maszynowy.
Co dwudzieste gospodarstwo rolne w Polsce jest w stanie dorównać gospodarstwom z zachodu Europy. Na Pałukach sytuacja jest jednak znacznie lepsza niż w większości innych regionów. Stosowną analizę, na przykładzie gminy Rogowo, przedstawił podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kazimierz Grochowalski - szef miejscowego Banku Spółdzielczego.