- W ramach rolniczego handlu detalicznego zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są przychody do 100 tys. zł rocznie (było 40 tys. zł) – przypomniała Magdalena Kulus z KPODR, która 19 grudnia 2022 poprowadziła szkolenie online dla osób zainteresowanych zmianami w przepisach. - Przychód powyżej 100 tys. zł może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 2 procent przychodów, jeżeli w roku poprzednim przychody nie przekraczały 250 tys. euro.
W 2022 r. nastąpiła też zmiana w definicji RHD, zgodnie z którą do produkcji żywności wystarczy jeden składnik pochodzący z gospodarstwa. - W przypadku żywności jednoskładnikowej (np. świeżych owoców, jaj czy surowego mleka) - powinna ona w całości pochodzić z własnej uprawy lub chowu, a w przypadku żywności zawierającej więcej niż jeden składnik (np. produktów mięsnych, mlecznych, gotowych posiłków czy pieczywa) - powinna ona zawierać co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnego gospodarstwa – objaśniała ekspertka.
Zmieniły się limity produktów, które można sprzedać w ramach RHD w ciągu roku. Są one wyszczególnione w czterech załącznikach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 września 2022, np. 3400 kg dżemów, 5000 kg kiszonek warzywnych, 52 000 litrów mleka, 150 kg miodu (do pięciu rodzin pszczelich), 148 200 jaj, itd.
