https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczy handel detaliczny. Inna definicja, nowe limity

Agnieszka Romanowicz
Zmieniły się limity produktów, które można sprzedać w ramach rolniczego handlu detalicznego w ciągu roku.  Są one wyszczególnione w czterech załącznikach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 września 2022.
Zmieniły się limity produktów, które można sprzedać w ramach rolniczego handlu detalicznego w ciągu roku. Są one wyszczególnione w czterech załącznikach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 września 2022. Przemyslłw Świderski
„Sprzedaż żywności z gospodarstwa rolnego - możliwości i korzyści wynikające z nowych regulacji prawnych” - to temat szkolenia online, zorganizowanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Była mowa zmianach, które weszły w życie z początkiem bieżącego roku oraz o nowych limitach w sprzedaży produktów, ustanowionych 12 września 2022.

- W ramach rolniczego handlu detalicznego zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są przychody do 100 tys. zł rocznie (było 40 tys. zł) – przypomniała Magdalena Kulus z KPODR, która 19 grudnia 2022 poprowadziła szkolenie online dla osób zainteresowanych zmianami w przepisach. - Przychód powyżej 100 tys. zł może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 2 procent przychodów, jeżeli w roku poprzednim przychody nie przekraczały 250 tys. euro.

W 2022 r. nastąpiła też zmiana w definicji RHD, zgodnie z którą do produkcji żywności wystarczy jeden składnik pochodzący z gospodarstwa. - W przypadku żywności jednoskładnikowej (np. świeżych owoców, jaj czy surowego mleka) - powinna ona w całości pochodzić z własnej uprawy lub chowu, a w przypadku żywności zawierającej więcej niż jeden składnik (np. produktów mięsnych, mlecznych, gotowych posiłków czy pieczywa) - powinna ona zawierać co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnego gospodarstwa – objaśniała ekspertka.

Zmieniły się limity produktów, które można sprzedać w ramach RHD w ciągu roku. Są one wyszczególnione w czterech załącznikach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 września 2022, np. 3400 kg dżemów, 5000 kg kiszonek warzywnych, 52 000 litrów mleka, 150 kg miodu (do pięciu rodzin pszczelich), 148 200 jaj, itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska