- Ciekawe jest to, że coraz więcej gospodarstw małoobszarowych bierze udział w naszym konkursie - mówi dr inż. Teresa Kucharska – przewodnicząca kapituły konkursu oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, które jest organizatorem wydarzenia. - Także te mniejsze gospodarstwa szukają swojego miejsca na rynku, zabierają się za przetwórstwo, sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego i coraz lepiej sobie radzą. Z kolei właściciele większych gospodarstw zdobywają rynki międzynarodowe. I to dowodzi, że dla każdego producenta rolnego jest miejsce na rynku. Każdy z nich ma szansę na sukces!
Artystyczna wieś Brzózki
Nasi rolnicy znaleźli się w finale
W gronie finalistów XXVIII edycji konkursu znaleźli się rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego: Justyna i Artur Linowieccy (Stary Radziejów Wieś, pow. radziejowski), Marcin Wasiniewski (Kiełpin, pow. tucholski),
Justyna i Artur Linowieccy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 22 ha, nastawione na produkcję zbóż i ziół. Uprawiają głównie pszenicę, tymianek, cząber oraz pietruszkę naciową.
Marcin Wasiniewski prowadzi gospodarstwo liczące ponad 68 ha. Uprawia pszenicę, pszenżyto oraz kukurydzę na ziarno. Na większości powierzchni rolnik stosuje uprawę bezorkową.
To też może Cię zainteresować
Laureaci z powiatu mogileńskiego produkują warzywa
Z kolei w gronie laureatów znaleźli się: Karolina i Witold Manuszewscy (Strzelce, pow. mogileński). Doceniono ich w kategorii: gospodarstwa rodzinne – produkcja warzyw.
Państwo Manuszewscy przejęli po rodzicach 18 hektarów, ale obecnie gospodarują na 75 hektarach. Uprawiają głównie cebulę, marchew, pietruszkę, a także ziemniaki, buraki cukrowe i kukurydzę.
Pan Witold jest prekursorem w uprawie pasowej, jako jeden z pierwszych świadczył też usługi w tym zakresie. Poza tym zajmuje się usługami (formowanie redlin pod marchew, zbiór ziemniaków i cebuli).
To też może Cię zainteresować
Celem konkursu jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie i rozumnemu działaniu potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Galę uświetniło wielu znamienitych gości, a wśród nich: Henryk Kowalczyk - wicepremier i minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski – przedstawiciel Prezydenta RP, Jacek Malicki – zastępca Dyrektora Generalnego KOWR, prof. dr hab. Anna Wenda- Piesik z Politechniki Bydgoskiej.
Partnerem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
