2,3 tys. osób powyżej 15. roku życia wzięło udział w badaniu gustów muzycznych Polaków, które przeprowadził Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Okazało się, że 68 procent rolników najchętniej słucha muzyki disco polo.
- Wesela, imprezy plenerowe, studniówki, ostatnio gram na wielu jubileuszach: 50-tkach, 60-tkach – mówi Adam Krajewski z AK Music w Bydgoszczy, który od 30 lat zapewnia oprawę muzyczną. - Moja oferta jest szersza niż disco polo, czerpię z wielu gatunków muzycznych, jednak na większości imprez jestem proszony o zagranie czegoś z nurtu disco polo. Zdarza się to nawet na imprezach tematycznych, np. z muzyką lat 70-tych i nie dotyczy tylko rolników. W mieście jest podobnie.
- Mam podobne doświadczenia - mówi Mateusz Czarniak z zespołu Magro z Poddębic koło Włocławka. - Gram na weselach od 10 lat i tylko raz nie było muzyki disco polo.
Zdaniem Adama Krajewskiego, muzyka disco polo jest popularna dzięki swojej prostocie.
- Tekst nie jest do rozważań, refren natychmiast zapada w pamięć i to sprawdza się w dużych grupach, najlepiej podczas imprez plenerowych. Słuchacze od razu śpiewają z muzykami.
Adam Krajewski zwraca uwagę na to, że rynek disco polo szybko się rozwija.
- Przybywa kanałów disco polo na youtubie, jest nawet telewizja disco polo. Za tym powstają nowe zespoły i trendy w tej muzyce. Pojawiają się utwory na wyższym poziomie, bardziej złożonym, z różnymi partiami instrumentów i wieloma głosami.
- Disco polo ewoluuje w kierunku muzyki klubowej, jednak stare brzmienia z lat 90-tych nadal się sprawdzają – uważa Mateusz Czarniak. - Jest trend na tamto brzmienie, korzystają z niego m. in.: Andre, Kordian, Playboys.
Najbliższa impreza disco polo odbędzie się w Hali Mistrzów we Włocławku. To gala świąteczna, która z powodu pandemii została przeniesiona z 16 stycznia na 11 marca. Gwiazdą wieczoru będzie Zenek Martyniuk z zespołem Akcent. Wystąpią również: After Party, Mig oraz Classic.
