Rolnik sam w domu. Kobiety w Kujawsko-Pomorskiem wolą szukać szczęścia w mieście

(wixad)
Aż trudno uwierzyć, że są gminy, w których liczba młodych kobiet jest aż o około 20 proc. niższa niż w wielkich aglomeracjach.
Aż trudno uwierzyć, że są gminy, w których liczba młodych kobiet jest aż o około 20 proc. niższa niż w wielkich aglomeracjach. Pixabay
Udostępnij:
Dramat gmin na obrzeżach województwa. Kobiety nie chcą żyć z dala od wielkich miast. Coraz więcej rolników będzie skazanych na samotność?

Na ogół wśród ludzi młodych relacja liczby mężczyzn na 100 kobiet wynosi około 103%. Jest to konsekwencją naturalnej nadwyżki urodzeń noworodków płci męskiej. Na terenach wiejskich, szczególnie w Polsce wschodniej i centralnej, przeważają jednak mężczyźni. Młode kobiety stanowią większość zaledwie w 180 gminach (na 2141 gmin z przewagą mężczyzn). Jedynie w 156 gminach liczba przedstawicieli obu płci jest jest zrównoważona.

Problem ten pogłębia się od wielu lat. Jeśli młode kobiety przeważają liczebnie nad mężczyznami, to wyłącznie w wielkich aglomeracjach lub gminach położonych na ich obrzeżach (Poznań, Trójmiasto, Warszawa), a także w gminach, w których odnotowuje się duży odsetek mężczyzn pracujących za granicą.

Obwarzanek beznadziei

Prowadzony przez kilka lat Monitoring Rozwoju Obszarów Wiejskich wykazał, że dla młodych kobiet tradycyjna wieś nie jest miejscem postrzeganym jako atrakcyjne. I to zarówno do pracy, jak i do życia na co dzień. Potencjalne żony rolników migrują więc do większych ośrodków, gdzie mogą spełnić swoje aspiracje życiowe. Wieś postrzegają jako miejsce, w którym pozostają głównie ludzie starsi i słabiej wykształceni.

Problem ma również wymiar lokalny. Na odpływie kobiet cierpią gminy peryferyjne, położone wzdłuż granic wojewódzkich. Na statystycznej mapie powstaje w ten sposób swoisty "obwarzanek" męskiej beznadziei.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka 1066,6 tys. kobiet (dane z połowy 2020 roku). Wskaźnik feminizacji wynosi 106 kobiet na 100 mężczyzn w regionie. To jednak dane dotyczące ogółu społeczeństwa w którym ogromną przewagę liczbą kobiety zyskują dzięki średniej długości życia, o kilka tak wyższej niż w przypadku mężczyzn. Jeśli skupimy się wyłącznie na grupie w wieku rozrodczym (15-49 lat) wyłania nam się obraz dość ponury dla starych kawalerów. Zaledwie w 9 na 144 gminy w naszym regionie kobiety mają przewagę.

Do której gminy po żonę

Zgodnie z tendencją odnotowywaną w całym kraju, z przewagą młodych kobiet spotykamy się w dużych miastach. Po żonę najlepiej przyjechać do Torunia (102,5 kobiety na 100 mężczyzn) albo Bydgoszczy (100,7), ale już niekoniecznie do Grudziądza (96,7) lub Włocławka (97,5). Więcej kobiet znajdziemy też w tradycyjnych sypialniach Torunia (Obrowo - 103,2, Wielka Nieszawka 104) oraz Bydgoszczy (Nowa Wieś Wielka - 103,1, Osielsko - 105, Białe Błota 101,3). Jedynymi mniejszymi miastami, które chętniej niż zwykle wybierają panie, są Ciechocinek (101,5) oraz Brodnica (100,7).

Takie widoki nie wydają się atrakcyjne dla młodym kobietom.
Takie widoki nie wydają się atrakcyjne dla młodym kobietom. Piotr Krzyżanowski

Tu paniom nie po drodze
Aż trudno uwierzyć, że są gminy, w których liczba młodych kobiet jest aż o około 20 proc. niższa niż w wielkich aglomeracjach. Ponury rekord bije gmina Radomin, w której na 100 mężczyzn przypada zaledwie 83,9 młodszych kobiet. Niewiele lepiej jest Bobrownikach (84,1), Chrostkowie (85,6), Kęsowie (86,6), Kowalu (87) , Świeciu nad Osą (87,5). Co ciekawe dramatyczne dane spływają również z Raciążka (87,9), który - paradoksalnie - położony jest tuż obok Ciechocinka, który panie chętnie wybierają jako miejsce do życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie