"Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!", z takim apelem wystąpiła Wielkopolska Izba Rolnicza. Donosy na rolników, wzywanie policji, straszenie mandatami i ekologami - takie sytuacje wciąż się zdarzają i często wynikają z niezrozumienia specyfiki pracy rolnika. Samorząd rolniczy postanowił włączyć się do dyskusji.
O trudnych relacjach pisaliśmy m.in. tu:
Przeprowadziłeś się na wieś? Zaakceptuj warunki życia, dostosuj się
Warunki pracy polskich farmerów postanowił pokrótce wyjaśnić samorząd rolniczy z Wielkopolski. Zaczyna od tego, że praca nocą, to nie jest fanaberia, ma swoje uzasadnienie: "Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. dwóch - trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który zniszczyłby całoroczną pracę rolników".
WIR: Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie!
Dalej izba apeluje: "Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj jej specyfikę. To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru!", piszą wprost członkowie samorządu rolniczego. Wymieniają nieodzowne elementy produkcji rolniczej, takie jak: odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika. Przypominają, że na końcu tego wszystkiego jest żywność, którą zjadamy.
Idzie jesień, a więc czas na obornik i gnojowicę. Na wsi zapach może być nieprzyjemny
"Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik, to naturalny nawóz wzbogacający glebę – jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu Policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy".
To Cię może też zainteresować
Na koniec swojego apelu Wielkopolska Izba Rolnicza ma rady dla osób, które przeprowadziły się na wieś:
- Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc!
- Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników!
- Wtedy będzie się wszystkim łatwiej i zgodniej żyło!
Źródło: WIR
Tak świętuje kujawsko-pomorska wieś! Dożynki w regionie na z...
