Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik to nie przestępca, gdy rozwozi obornik i gnojowicę! Dostosuj się na wsi

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/ADMC
Żniwa są już praktycznie zakończone. W pojedynczych miejscach trwa ostatnie w 2020 roku koszenie zbóż. Pamiętacie niedawną sytuację, gdy rolnik dostał mandat za to, że hałasował po godzinie 22, młócąc zboże. Wielkopolska Izba Rolnicza uprzedza mieszkańców wsi, którzy nie są rolnikami, że za chwilę na polach pojawi się obornik i gnojowica.

"Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!", z takim apelem wystąpiła Wielkopolska Izba Rolnicza. Donosy na rolników, wzywanie policji, straszenie mandatami i ekologami - takie sytuacje wciąż się zdarzają i często wynikają z niezrozumienia specyfiki pracy rolnika. Samorząd rolniczy postanowił włączyć się do dyskusji.

O trudnych relacjach pisaliśmy m.in. tu:

Przeprowadziłeś się na wieś? Zaakceptuj warunki życia, dostosuj się

Warunki pracy polskich farmerów postanowił pokrótce wyjaśnić samorząd rolniczy z Wielkopolski. Zaczyna od tego, że praca nocą, to nie jest fanaberia, ma swoje uzasadnienie: "Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. dwóch - trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który zniszczyłby całoroczną pracę rolników".

WIR: Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie!

Dalej izba apeluje: "Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj jej specyfikę. To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru!", piszą wprost członkowie samorządu rolniczego. Wymieniają nieodzowne elementy produkcji rolniczej, takie jak: odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika. Przypominają, że na końcu tego wszystkiego jest żywność, którą zjadamy.

Idzie jesień, a więc czas na obornik i gnojowicę. Na wsi zapach może być nieprzyjemny

"Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik, to naturalny nawóz wzbogacający glebę – jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu Policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy".

To Cię może też zainteresować

Na koniec swojego apelu Wielkopolska Izba Rolnicza ma rady dla osób, które przeprowadziły się na wieś:

  • Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc!
  • Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników!
  • Wtedy będzie się wszystkim łatwiej i zgodniej żyło!

Źródło: WIR

Dożynki co roku wieńczą okres żniw. Jest msza święta w podziękowaniu za zabrane plony, wręczenie wyróżnień, rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejsze wieńce i ozdoby dożynkowe, występy lokalnych zespołów i solistów, a na koniec zazwyczaj zabawa taneczna, którą często otwiera występ gwiazdy. W 2020 tak jednak nie będzie. Gminy i powiaty w większości zrezygnowały z organizowania dożynek ze względu na pandemię COVID-19. Urząd Marszałkowski w Toruniu podtrzymuje zamiar przeprowadzenia dożynek wojewódzkich. Kujawsko-Pomorskie będzie świętować 30 sierpnia w Tucholi. Tych mniejszych, bardziej lokalnych dożynek jednak nie będzie. Mamy nadzieję, że za rok bez przeszkód będzie można kontynuować tę tradycję, tymczasem wspominamy, jak region uczcił święto plonów w ubiegłym roku. Na zdjęciu: Dożynki parafialne w Sanktuarium Matki Bożej w Gościeszynie (gmina Rogowo)Zobacz kolejne zdjęcia w różnych części województwa --->Kujawsko-Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2020. Trwają przygotowania i zgłoszenia wieńców

Tak świętuje kujawsko-pomorska wieś! Dożynki w regionie na z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska