Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik-Farmer Roku 2016. Najlepsi nagrodzeni na gali w Warszawie [wideo, zdjęcia]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W gronie dziesięciu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik- Farmer Roku znalazły się aż dwa gospodarstwa z woj. kujawsko-pomorskiego.

 

W miniony piątek, w warszawskim hotelu The Westin Warsaw odbyła się Gala Finałowa XXIII edycji  Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik- Farmer Roku. - Łącznie rywalizowało między sobą 257 rolników - mówi Teresa Kucharska, przewodnicząca Kapituły Konkursu oraz wiceprezes Stowarzyszenia „Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU”. - To co łączy wszystkich uczestników konkursu to przedsiębiorczość, zaradność iciężka praca.

 

Do finału zakwalifikowało się 25 gospodarstw, przedsiębiorstw rolniczych i grup producenckich, które w lipcu, sierpniu i wrześniu minionego roku wizytowali przedstawiciele Kapituły Konkursu. Spośród finalistów wyłoniono 10 laureatów w kategoriach: gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa agroturystyczne, ogrodnictwo, przedsiębiorstwa rolnicze oraz grupy producenckie.

 

W kategorii gospodarstwa rodzinne, laureatami zostali m.in. rolnicy z naszego regionu: Danuta i Ryszard Błaszkiewiczowie oraz Kamila i Stefan Ziętarscy.

 

Państwo Błaszkiewiczowie prowadzą gospodarstwo w Rakowie, k. Rypina. Przejęli je w 1992 r. od rodziców pana Ryszarda. Wówczas liczyło ono 17 ha, dziś - 72 ha. Uprawiają głównie zboża, rzepak i kukurydzę. W ich przypadku sprawdziło się określenie, że podróże kształcą, ponieważ po wyjazdach do  Francji i Danii zdecydowali się na hodowlę trzody w cyklu zamkniętym. Odchody zwierząt wykorzystywane są w biogazowni. Ryszard Błaszkiewicz jest udziałowcem biogazowni „Wiatrak” oraz działaczem Izb Rolniczych. Poza tym Błaszkiewiczowie należą do grupy producentów trzody chlewnej. 

Rolnik-Farmer Roku 2017. Oto laureaci z całego kraju [zdjęcia]

 

Druga para laureatów - Kamila i Stefan Ziętarscy - prowadzi gospodarstwo w miejscowości Słup, koło Mełna. Znajduje się ono w ich rodzinie już od 1860 roku. Podstawowym kierunkiem produkcji są zboża, głównie pszenica oraz rzepak. Od lat 60. minionego wieku rolnicy zajmują się produkcją nasienną. Poza tym 55 z 247 ha  w ich gospodarstwie zajmują warzywa (głównie groszek zielony i kukurydza cukrowa dla przetwórstwa). Państwo Ziętarscy zajmują się także hodowlą zwierząt. Mają trzodę chlewną (od 100 loch sprzedają rocznie 2300 warchlaków) oraz konie (nieprzerwanie od początku istnienia ich rodzinnego gospodarstwa). 

 

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, gratulując gospodarzom sukcesów powiedział m.in., że jednym z ważniejszych zadań rządu na ten rok jest wzmocnienie pozycji polskich rolników, by nie byli wykorzystywani w łańcuchu producentów żywności. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska