Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba ataków na urządzenia mobilne i aktywność cyberprzestępców z Rosji

(TIK)
Pixabay.com
Tak wynika z najnowszych danych analityków z FortiGuard Labs firmy Fortinet. Spośród wszystkich wykrytych zagrożeń cybernetycznych, aż 14 proc. dotyczy urządzeń z systemem Android. Analitycy trafili też na szereg witryn reklamujących platformy wymiany kryptowalut. Po dalszej analizie okazało się, że były to strony phishingowe z domenami zarejestrowanymi na rosyjskiej platformie hostingowej.

Specjaliści z FortiGuard Labs firmy Fortinet opublikowali nowy tygodniowy przegląd informacji o cyberzagrożeniach. Analitycy wskazali na dynamiczny wzrost ataków na urządzenia mobilne oraz aktywność cyberprzestępców pochodzących z Rosji.

Rośnie liczba ataków na urządzenia mobilne

Spośród wszystkich wykrytych zagrożeń cybernetycznych 14 proc. dotyczy urządzeń z systemem Android. Może to sprowadzać konsekwencje nie tylko na użytkowników smartfonów czy tabletów.

- Jest to też problem dla przedsiębiorstw, gdyż pracownicy często korzystają z ważnych aplikacji firmowych na osobistych urządzeniach, co sprawia, że wzrasta ryzyko naruszenia bezpieczeństwa – mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Analitycy Fortinet w ostatnim czasie wykryli kilka istotnych kampanii cyberprzestępców związanych z zagrożeniem dla urządzeń mobilnych, w tym z wykorzystaniem trojana o nazwie xHelper. Jest on w stanie nie tylko ponownie zainstalować się na urządzeniach z systemem Android po jego wcześniejszym usunięciu, ale może to zrobić nawet po całkowitym przywróceniu telefonu lub tabletu do ustawień fabrycznych. Po zainfekowaniu urządzenie łączy się z serwerem zarządzającym działaniem szkodliwego kodu (command & control, C&C), z którego pobierane są dodatkowe złośliwe narzędzia, takie jak droppery (służą do pobierania szkodliwych aplikacji, w tym wirusów) czy rootkity, za pomocą których haker może uzyskać np. uprawnienia administratora i dzięki nim włamać się na urządzenie.

Może zainteresuje Cię też to...

Specjaliści Fortinet natrafili ostatnio także na szereg witryn internetowych reklamujących platformy wymiany kryptowalut. Po dalszej analizie okazało się, że były to strony phishingowe, z domenami zarejestrowanymi na rosyjskiej platformie hostingowej. Osoby inwestujące w kryptowaluty powinny więc za każdym razem upewniać się, że korzystają z legalnych platform wymiany danych - radzą eksperci.

Innym narzędziem, za którym prawdopodobnie stoją cyberprzestępcy z Rosji, jest infostealer pod nazwą Racoon (szop), a więc oprogramowanie służące do kradzieży informacji. Jest on dostępny na czarnym rynku w modelu usługowym jako MaaS (Malware-as-a-Service, czyli złośliwe oprogramowanie jako usługa). Racoon po raz pierwszy został wykryty w kwietniu tego roku, był dostępny wyłącznie w języku rosyjskim i sprzedawany na tamtejszych forach hakerskich. Teraz autorzy tego malware’u rozszerzyli swoją kampanię o fora anglojęzyczne.

Dlaczego Racoon jest niebezpieczny

Gdy atak się powiedzie, złośliwe oprogramowanie może wykonać jedno lub wszystkie z następujących czynności: robienie zrzutów ekranu, kradzież informacji o systemie i logów, danych przeglądarki, poświadczeń logowania oraz kradzież z portfela kryptowalut. Po pomyślnym zebraniu danych i wysłaniu ich do centrum command & control, Racoon próbuje usunąć ślady swojej obecności na zainfekowanym urządzeniu.

Cyberprzestępcy są też fanami anime

I ciekawostka... Zespół FortiGuard natrafił również na całkiem zabawną historię, w której cyberprzestępcy nazwali swoje narzędzia imionami postaci i przedmiotów pochodzących z popularnych japońskich serii anime. Narzędzia te miały takie nazwy jak Sakabota, Hisoka, Gon i Killua, wywodzące się z serii „Rurouni Kenshin” oraz „Hunter x Hunter”.

Narzędzia te dają cyberprzestępcy różne możliwości, w tym np. kradzież informacji, zbieranie haseł, robienie zrzutów ekranu zainfekowanego urządzenia lub też keylogging, czyli rejestrowanie klawiszy naciskanych przez użytkownika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska