MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba włamań na konta internetowe w Grudziądzu

(DD)
"Hakerem" często okazuje się były partner poszkodowanej osoby
"Hakerem" często okazuje się były partner poszkodowanej osoby Marek Zakrzewski
Podejrzanymi o "kradzież internetowej tożsamości" najczęściej są osoby, które kiedyś były bliskie poszkodowanym.

Kolejny przypadek włamania na internetowe konto zanotowali przedwczoraj policjanci.

Zablokowana poczta i profil na FB

21-letnia grudziądzanka poinformowała funkcjonariuszy, że ktoś włamał się na jej skrzynkę poczty elektronicznej oraz na jej prywatny profil na jednym z portali społecznościowych. Włamywacz zmienił hasła, więc kobieta nie ma dostępu do swoich kont. Straciła też kontrolę m.in. nad tym co pod jej nazwiskiem jest publikowane w internecie.

- Nie można mówić o pladze takich zdarzeń, ale jest ich coraz więcej - mówi sierż. sztab. Maciej Szarzyński, p.o. rzecznika grudziądzkiej policji.

Od początku roku grudziądzkim funkcjonariuszom zgłoszono pięć podobnych włamań. Dotyczyły one konta pocztowego, profili na portalach społecznościowych oraz na portalu aukcyjnym.

Internetowe włamania często są powiązane z przestępstwem stalkingu - uporczywego nękania i naruszenia prywatności. Takich zgłoszeń w tym roku policjanci przyjęli 14.

- To trudne i czasochłonne sprawy - przyznaje rzecznik Szarzyński. - Wymagają uzyskania informacji od admni-stratorów sieci oraz portali. Nie zawsze jest to proste.

Za to często proste jest dokonanie takiego włamania. Wcale nie trzeba być hakerem, czyli ekspertem w dziedzinie informatyki, bo w internecie jest wiele programów, które służą do „łamania” haseł dostępu.

Przestępczość internetowa. Cyberprzestępcy nie próżnują

Podejrzani: były chłopak, mąż w czasie rozwodu

- A często jest tak, że włamywaczem okazuje się ktoś bliski danej osobie, ktoś kto wcześniej znał hasło dostępu, na przykład przyjaciel albo mąż, który po rozstaniu postanowił wykorzystać swoją wiedzę - mówi Szarzyński.

Jak ograniczyć ryzyko utraty własnej tożsamości w internecie? - Przede wszystkim trzeba zadbać o hasła dostępu do naszych kont. Nie mogą to być proste słowa, czy liczby, np. data naszego urodzenia. Najlepsze są hasła długie i skomplikowane, których złamanie przez program komputerowy będzie wymagało wielu dni nieustannych prób - radzi sierż. sztab. Szarzyński. - I w żadnym przypadku nie należy zdradzać haseł innym osobom. Nawet tym, do których dziś mamy pełne zaufanie.

Włamanie na konto internetowe może być zagrożone karą więzienia. Kwalifikacja zależy od działań jakie podejmie i szkód, które wyrządzi „haker”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska