Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Rówieśnice Niepodległej" z powiatu mogileńskiego uhonorowane medalami

Redakcja
Pani Stanisławie Kowalewskiej medal wręczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa
Pani Stanisławie Kowalewskiej medal wręczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa Agnieszka Nawrocka
Najstarsze mieszkanki powiatu odebrały medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybite z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Medale wręczono Stanisławie Kowalewskiej, liczącej 106 lat, aktualnie najstarszej mieszkance powiatu mogileńskiego oraz Jadwidze Steinborn 103-latce z Markowic i Czesławie Lewandowskiej 100-latce z Głęboczka w gminie Mogilno.

Seniorki odwiedził wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wręczył paniom medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. To forma uhonorowania „rówieśników Niepodległej”. Samorząd województwa przyznaje medale wszystkim osobom urodzonym w 1918 roku lub wcześniej. Stanisława Kowalewska urodziła się 8 października 1911 roku w Głuchowie na Podlasiu. Jako młoda dziewczyna przeprowadziła się do ciotki do Warszawy i tam w 1938 roku wyszła za mąż za Wacława Kowalewskiego. Po wojnie z mężem prowadziła warsztat konfekcjonowania nici. W 2006 roku pani Stanisława wraz z synem Witoldem i synową Jadwigą zamieszkała w Wójcinie. Mieszka tam do dziś i jest najstarszą mieszkanką powiatu.

Najstarsza mieszkanka powiatu mogileńskiego ma 106 lat

Trzy lata młodsza jest Jadwiga Steinborn, która urodziła się w 1914 roku w Markowicach. W czasie II wojny światowej pani Jadwiga została wysiedlona z rodzinnej wsi.Wróciła jednak w 1945 roku i do dziś mieszka w Markowicach. Seniorka przez lata prowadziła z bratem gospodarstwo rolne, założyła także w pobliskim Niemojewku Koło GospodyńWiejskich.

Dodajmy, że w 2015 roku w Kruszwicy, zmarła w wieku 108 lat starsza siostra pani Jadwigi - Aniela.

Najmłodsza z wyróżnionych, pani Czesława Lewandowska w najbliższy piątek skończy sto lat. Urodziła się w Głęboczku, gdzie mieszka do dziś, razem z synem Bolesławem. Całe życie - najpierw razem z mężem, a potem z synem zajmowała się gospodarstwem rolnym.
W kwietniu w urzędzie marszałkowskim odbyła się uroczystość uhonorowania „rówieśników Niepodległej” z całego województwa. Przybyli na nią seniorzy, którym pozwolił na to stan zdrowia. Wśród nich był Bernard Janecki ze Strzelna.

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około dwustu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej.

Zobacz koniecznie: Anna Lewandowska: Klara mnie zmieniła. Teraz w domu mam dwóch motywatorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska