- Dorośli i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą wystąpić podczas 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W czym mogą zabłysnąć?
- Do wyboru są turnieje: recytatorski, wywiedzione ze słowa, poezja śpiewana i teatr jednego aktora. Eliminacje powiatowe odbędą się w sobotę 20 marca o godzinie 11.00 w Muzeum. Konkurs jest ogłaszany 55. raz i nadal cieszy się uznaniem. Stał się instytucją życia społecznego i kulturalnego: z niego zrodziły się konkursy "wyspecjalizowane", obejmujące określony krąg literacki i czasowy, rozwija się wyrosły z recytacji nurt teatrów jednego aktora i mający to samo źródło nurt śpiewania poezji.
- Konkursem nie zachwiały ani przemiany w życiu społecznym, ani pojawienie się nowych tendencji w sztuce, ani zmiany ekonomiczne w życiu kulturalnym. Co gruntuje jego pozycję?
- Zapewne to, że jego skutki to pozytywne ożywienie małych środowisk, dokonania w dziedzinie kultury polskiego słowa i popularyzacji literatury i umożliwienie odkrycia talentów.
- Co mają przygotować na konkurs zainteresowani turniejami?
- Na turniej teatrów jednego aktora obowiązuje maksymalnie półgo
dzinny spektakl na podstawie dowolnego materiału literackiego. Turniej poezji śpiewanej wymaga przygotowania trzech utworów śpiewanych i jednego recytowanego. Czas występu nie może przekroczyć dziesięciu minut. W takim czasie ma też zmieścić się startujący w turnieju recytatorskim, a repertuar to trzy utwory - mogą być fragmenty: dwa poetyckie i proza. Siedmiominutowy występ powinna przygotować osoba, która zdecyduje się na turniej wywiedzione ze słowa. Repertuar jest dowolny, można przedstawić wiersz, monolog literacki, collage tekstów, forma prezentacji też jest dowolna - łączenie słowa mówionego ze śpiewem, dźwiękiem, rekwizytem.
- Do kiedy można się zgłaszać?
- Kartę zgłoszenia należy dostarczyć do 28 lutego do Chełmińskiego Domu Kultury. Jej wzór jest na stronie: www.chdk.pl