Rozmowa z Olafem Jankowskim, organistą z wielkim talentem

  Rozmowa z Olafem Jankowskim, organistą z wielkim talentem

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  - Gra na organach to dla mnie przyjemność - mówi Olaf Jankowski, przyjaciel "Albumu bydgoskiego". Poszedł on w ślady ojca, wybitnego organisty.
  Olaf Jankowski

  Olaf Jankowski ©Fot. Wojciech Wieszok

  W albumie pana Olafa jest wiele cennych, rodzinnych fotografii. Na zdjęciu (od lewej): Olaf, mama Władysława, tata Szczepan, brat Arkady.

  W albumie pana Olafa jest wiele cennych, rodzinnych fotografii. Na zdjęciu (od lewej): Olaf, mama Władysława, tata Szczepan, brat Arkady.

  Pan Olaf urodził się w Bydgoszczy. Był drugim - po Arkadym - synem państwa Władysławy i Szczepana Jankowskich. Muzyczny talent odziedziczył po ojcu.

  - W wieku kilkunastu lat tata zachorował i stracił wzrok - opowiada. - Trafił do szkoły dla niewidomych przy ulicy Krasińskiego w Bydgoszczy. Już wtedy wiedział, że chce zostać organistą. Miał już pewne muzyczne podstawy, bo grał na skrzypcach. Gry na organach najpierw uczył się w kościele pw. Św. Trójcy, później w Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym.
  Skończył studia wirtuozowskie w Poznaniu u ks. prof. Wacława Gieburowskiego. Kształcił się też w Lipsku i Monachium. Później na stałe został organistą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Tata dużo komponował. Spod jego ręki wyszło ponad 130 kompozycji i cztery msze. Koncertował też w Polsce i za granicą. W 1964 roku ojciec otrzymał od papieża Pawła VI medal "Pro Ecclesia et Pontifice" oraz listy gratulacyjne od J.E.Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego i J.E. Prymasa Józefa Glempa.

  Muzyka w sercu

  Z żoną Marią, jeszcze jako narzeczeni fot. zbiory prywatne

  Z żoną Marią, jeszcze jako narzeczeni
  (fot. fot. zbiory prywatne)

  Wierną towarzyszką życia Szczepana Jankowskiego była przez długie lata jego pierwsza żona Władysława z domu Łuczkowska. Wspierała go i opiekowała się nim. Po jej śmierci ożenił się ponownie. Jego druga żona, Krystyna, również okazała się wspaniałym przewodnikiem niewidomego wirtuoza.

  W albumie pana Olafa jest wiele cennych, rodzinnych fotografii. Na zdjęciu (od lewej): Olaf, mama Władysława, tata Szczepan, brat Arkady.

  Pan Olaf łączył naukę w "zwykłej" szkole z edukacją muzyczną. - Ukończyłem klasę fortepianu u profesora Lucjana Galona, a klasę organów - u prof. Leona Batora z Gdańska - mówi. Z muzyką związana była także małżonka, Maria Jankowska z domu Malecka. - Żona uczyła się śpiewu w szkole muzycznej - wspomina. - Zobaczyłem ją pierwszy raz, gdy przyszła do taty na próbę śpiewu.
  Babcia ze strony mamy, Teodozja Łuczkowska z domu Bonin fot. archiwum prywatne

  Babcia ze strony mamy, Teodozja Łuczkowska z domu Bonin
  (fot. fot. archiwum prywatne)

  Córka, Maria Violetta Jankowska-Graczyk także jest muzykiem. Ukończyła klasę fortepianu i obecnie uczy gry na tym instrumencie w Zakopanem.

  Pan Olaf 30 lat pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Dziś jest na emeryturze, ale na chwałę Bożą i dla przyjemności gra na organach w kaplicy w Szpitalu im. Jurasza. Można go usłyszeć też w kościele pw. Św. Trójcy - tam, gdzie pierwsze, muzyczne kroki stawiał jego ojciec.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo