Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się festyn archeologiczny w Biskupinie "ArcheoMarket - od wymiany po stragany" [zdjęcia]

(iwo)
"Niczym we współczesnej galerii handlowej zaprezentujemy wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary..." Co się za tym kryje? - Współczesne galerie handlowe stały się inspiracją do utworzenia edukacyjnego centrum handlowego, które nazwaliśmy Archeomarketem. Podobnie jak w tych wspomnianych dzisiejszych galeriach, prezentowane przez nas towary ułożone zostaną w działy tematyczne. Zaproszeni przez nas rzemieślnicy, ubrani w stroje historyczne, zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, wzorowane na znaleziskach archeologicznych oraz źródłach ikonograficznych. Wyroby te to przedmioty użytkowe, które również i dziś mogą posłużyć na przykład w kuchni, jako sprzęty AGD czy w salonie, jako oryginalne dekoracje wnętrz. Nasi goście dowiedzą się, do czego mogły służyć dane przedmioty oraz uzmysłowić sobie, że większość otaczających nas dziś sprzętów znanych jest już od tysiąca lat. W Archeomarkecie będzie również dział zdrowia i urody, gdzie opowiemy, jak w przeszłości leczono choroby, dbano o higienę czy ozdabiano ciało. W galeriowej księgarni zaprezentujemy, jakie znaczenie dla rozwoju kulturowego i ekonomicznego miał druk. Pokażemy także, jak przed jego odkryciem zapisywano ważne informacje. W naszym kinie odbywać się będą seanse filmów edukacyjnych oraz prelekcje dotyczące historii handlu, a w strefie zabaw liczne gry i zabawy - mówi Magdalena Zawol, archeolog z MAB, zachęcając do przybycia na festyn, który właśnie się rozpoczął.- W rekonstrukcjach zaprezentujemy, jak wyglądało życie w przeszłości. Jak ubierali się ludzie, jakich sprzętów używano do różnych czynności i skąd je pozyskiwano, kiedy nie było supermarketów. Odbywać się będą inscenizacje połączone z walkami wojowników, które zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających oraz warsztaty, które w tym roku będą prowadzone w dwóch formach. Pierwsza, klasyczna, to propozycja bezpłatnych zajęć, na które nie trzeba się zapisywać. W tym roku będzie to między innymi: lepienie naczyń, robienie paciorków z modeliny czy ozdób z drucików na wzór znalezisk archeologicznych oraz zabawy z obróbką bursztynu. Druga forma to nasza tegoroczna nowość w postaci płatnych warsztatów, na które zainteresowane osoby zapisują się u wybranych z przygotowanej przez nas listy rzemieślników. Wśród propozycji są między innymi warsztaty  śpiewu archaicznego, robienie witraży, lepienia naczyń wczesnośredniowiecznych czy zajęcia z filcowania - dodaje M. Zawol. Więcej informacji i program na www.biskupin.plRozpoczęcie festynu:
"Niczym we współczesnej galerii handlowej zaprezentujemy wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary..." Co się za tym kryje? - Współczesne galerie handlowe stały się inspiracją do utworzenia edukacyjnego centrum handlowego, które nazwaliśmy Archeomarketem. Podobnie jak w tych wspomnianych dzisiejszych galeriach, prezentowane przez nas towary ułożone zostaną w działy tematyczne. Zaproszeni przez nas rzemieślnicy, ubrani w stroje historyczne, zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby, wzorowane na znaleziskach archeologicznych oraz źródłach ikonograficznych. Wyroby te to przedmioty użytkowe, które również i dziś mogą posłużyć na przykład w kuchni, jako sprzęty AGD czy w salonie, jako oryginalne dekoracje wnętrz. Nasi goście dowiedzą się, do czego mogły służyć dane przedmioty oraz uzmysłowić sobie, że większość otaczających nas dziś sprzętów znanych jest już od tysiąca lat. W Archeomarkecie będzie również dział zdrowia i urody, gdzie opowiemy, jak w przeszłości leczono choroby, dbano o higienę czy ozdabiano ciało. W galeriowej księgarni zaprezentujemy, jakie znaczenie dla rozwoju kulturowego i ekonomicznego miał druk. Pokażemy także, jak przed jego odkryciem zapisywano ważne informacje. W naszym kinie odbywać się będą seanse filmów edukacyjnych oraz prelekcje dotyczące historii handlu, a w strefie zabaw liczne gry i zabawy - mówi Magdalena Zawol, archeolog z MAB, zachęcając do przybycia na festyn, który właśnie się rozpoczął.- W rekonstrukcjach zaprezentujemy, jak wyglądało życie w przeszłości. Jak ubierali się ludzie, jakich sprzętów używano do różnych czynności i skąd je pozyskiwano, kiedy nie było supermarketów. Odbywać się będą inscenizacje połączone z walkami wojowników, które zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających oraz warsztaty, które w tym roku będą prowadzone w dwóch formach. Pierwsza, klasyczna, to propozycja bezpłatnych zajęć, na które nie trzeba się zapisywać. W tym roku będzie to między innymi: lepienie naczyń, robienie paciorków z modeliny czy ozdób z drucików na wzór znalezisk archeologicznych oraz zabawy z obróbką bursztynu. Druga forma to nasza tegoroczna nowość w postaci płatnych warsztatów, na które zainteresowane osoby zapisują się u wybranych z przygotowanej przez nas listy rzemieślników. Wśród propozycji są między innymi warsztaty śpiewu archaicznego, robienie witraży, lepienia naczyń wczesnośredniowiecznych czy zajęcia z filcowania - dodaje M. Zawol. Więcej informacji i program na www.biskupin.plRozpoczęcie festynu: Iwona Woźniak
W rekonstrukcjach zaprezentujemy, jak wyglądało życie w przeszłości. Jak ubierali się ludzie, jakich sprzętów używano do różnych czynności i skąd je pozyskiwano - mówią organizatorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska