https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się XI Festiwal Dwóch Cesarzy w Aleksandrowie Kujawskim. Z duchem Edwarda Stachury

Tegoroczny Festiwal zainaugurowano wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego koncertem "Cztery pory roku z życia Edwarda Stachury", wpisując między poszczególne części czterokoncertowego cyklu Antonio Vivaldiego w fantastycznym wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Delos poezję i prozę Steda w znakomitej interpretacji aktora Marka Bukowskiego.
Tegoroczny Festiwal zainaugurowano wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego koncertem "Cztery pory roku z życia Edwarda Stachury", wpisując między poszczególne części czterokoncertowego cyklu Antonio Vivaldiego w fantastycznym wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Delos poezję i prozę Steda w znakomitej interpretacji aktora Marka Bukowskiego. Jadwiga Aleksandrowicz
Wczoraj wieczorem w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim rozpoczął się XI Aleksandrowski Międzynarodowy Festiwal Dwóch Cesarzy. W tym roku nad imprezą unosi się duch Edwarda Stachury w związku z 80. rocznicą jego urodzin

Największa impreza muzyczna w mieście, jaką jest Festiwal Dwóch Cesarzy, po raz 11. zgromadziła duże grono melomanów, a w tym roku - także miłośników twórczości Edwarda Stachury. Organizatorzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Urząd Miejski i Lubuska Camerata postanowiły odnotować 80. rocznicę urodzin poety, prozaika, barda i wędrowca związanego z Kujawami wpisując tę ważną dla kultury w województwie imprezę w cykl przedsięwzięć związanych z ogłoszonym w mieście Rokiem Edwarda Stachury.

Tegoroczny Festiwal zainaugurowano wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego koncertem "Cztery pory roku z życia Edwarda Stachury", wpisując między poszczególne części czterokoncertowego cyklu Antonio Vivaldiego w fantastycznym wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Delos poezję i prozę Steda w znakomitej interpretacji aktora Marka Bukowskiego.

Po raz kolejny kwartet z udziałem świetnego solowego skrzypka Mariusza Monczaka (Montreal) i dotrzymujących mu kroku Dawida Kwiatkowskiego ( II skrzypce), Nadii Monczak (altówka) i Jana Białkowskiego (wiolonczela), którym towarzyszył klawesynista Robert Adamczak, pokazał prawdziwe mistrzostwo w wykonaniu popularnych, choć niełatwych Vivaldowskich koncertów.

Gościem honorowym festiwalu jest Eliana Skórzyńska, siostra Edwarda Stachury.

Dziś kolejny festiwalowy koncert, tym razem - po latach - znów na aleksandrowskim dworcu, skąd Edward Stachura ruszał w swoją życiową i artystyczną włóczęgę. Zabrzmią tu utwory w wykonaniu zespołu "Stare Dobre Małżeństwo", wykonującego wiele piosenek z tekstami Edwarda Stachury. Koncert będzie w najbardziej reprezentacyjnej sali w mieście - sali kolumnowej (niegdyś sali restauracyjnej dworca), która otrzyma imię poety. To jedyny koncert tegorocznego festiwalu, na którym obowiązują wejściówki.

Kolejne koncerty to: sobotnia "Serenada filmowa" na dworcu o godz. 19.30. z najsłynniejszymi przebojami ekranowymi polskimi i zagranicznicznymi oraz niedzielny koncert (zamykajacy festiwal) w kościele p.w. NMP Wspomożenia Wiernych, zatytułowany "Amerykańskie podróże Edwarda Stachury" z udziałem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Sudeckiej i Alejandriny Vazquez Ramirez (sopran) z Meksyku.

Info z Polski - 17 sierpnia 2017 roku.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ile ten festiwal kosztował to biedne aczkolwiek rozrzutne miasteczko ? Dziwnie nikt nic nie ogłaszał , żadnych plakatów . Żeby nie Ksiądz Proboszcz na ogłoszeniach nie powiedział  nikt   by nie wiedział .

Marek Bukowski , to ten co wypala trawę ? Wiadomo ogólnie że przepisy p-poż zabraniają wypalania trawy , nawet w skrętach .

D
Danusia

Pełne imię i nazwisko: Ewa Bukowska
Data urodzenia: 27 sierpnia 1966r.
Miejsce urodzenia: Aleksandrów Kujawski
Zawód: aktorka
Rodzina: mąż Marek Bukowski, synowie Marcin i Szymon

Ewa Bukowska - początki kariery

Ewa Bukowska przyszła na świat w 1966 roku w Aleksandrowie Kujawskim. Jako dziecko marzyła by zostać tancerką. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Po szkole średniej zdecydowała o pozostaniu aktorką. Dostała się na Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończyła w 1992 roku.
Jeszcze jako studentka zadebiutowała przed kamerą. Pierwszą jej rolą była rola Agaty w filmie "Kroll" Władysława Pasikowskiego, który swoją premierę miał w 1991 roku. Film zyskał uznanie krytyków. Był pierwszą próbą w historii polskiego kina, która wprowadzała sposób kręcenia wzorowany na filmach fabularnych produkowanych w Stanach Zjednoczonych.
Ewa Bukowska zagrała w "Krollu" rolę żony tytułowego bohatera. W postać Marcina Krolla wcielił się Olaf Lubaszenko, a dla młodziutkiej Bukowskiej dużym wyzwaniem i wyróżnieniem było zagranie pośród aktorów o ugruntowanej pozycji.

Ewa Bukowska - rozwój kariery

Po sukcesie filmu "Kroll" Ewa Bukowska została zauważona przez branżę filmową. Posypały się kolejne propozycje ról. W 1993 Ewa zagrała w "Żywot człowieka rozbrojonego". W tym samym roku przyjęła rolę w filmie "Gorzkie łzy Petry von Kant". W 1994 roku dołączyła do obsad filmów "Polska śmierć", "Wrony", "Lato miłości", "Trzy dni w kwietniu" oraz "Przygody Joanny".
W 2001 roku Ewa Bukowska zadebiutowała jako scenarzystka. Stworzyła scenariusz do filmu "Blok.pl", który wyreżyserował jej mąż, Marek Bukowski.
W kolejnych latach widzowie mogli oglądać Ewę Bukowską w gościnnych występach w polskich serialach, takich jak "M.jak miłość", "Fala zbrodni", "Ojciec Mateusz", "Kryminalni" czy "Dom nad rozlewiskiem".

 

K
Keram.

czy występ na tegorocznym Festiwalu aktora Marka Bukowskiego nie jest zasługą m.in. aktorki Ewy Bukowskiej ( żona Marka Bukowskiego ), która urodziła się w naszym mieście? :)

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska