Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem to uczelnia, która na trwałe wpisała się w krajobraz stolicy Borów Tucholskich. Nierozerwalnie z nią związana.
Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Andrzej Araźny, prof. UMK w Toruniu. Profesor ma też zajęcia w Tucholi, a temat, któremu poświęcił uwagę - wpływ zmiany klimatu na zdrowie, wywołał wiele emocji. Wystarczy przywołać dane o topniejących lodowcach - zjawisko to liczone jest w dekadach, ale zmiany obserwowane są niemal co roku!
Poruszające było także wystąpienie rektora WSZŚ.
- Studiując, nie ustawajcie w dążeniu do prawdy, a w swoim postępowaniu kierujcie się mądrością - mówił dr Krzysztof Kannenberg. - Przy odrobinie szczęścia zapewni to Wam szacunek innych, może być źródłem waszych sukcesów i uchroni przed śmiesznością. Tego Wam życzę.
Rektor zauważył, że żyjemy w czasach o pogmatwanych relacjach i niepewnej przyszłości, które wymagają od nad pogłębionej refleksji, mądrości i pokory. Studenci usłyszeli, że gatunek ludzki, w odróżnieniu od milionów innych gatunków, nie jest wcale wyjątkowy: - "Człowiek o nieskończonych możliwościach swojego umysłu, stanowiących powód do zachwytu z jednej strony, i ten sam - kierujący się jednocześnie prymitywnymi żądzami i popędami w najgłębszej warstwie osobowości. Stać nas, ludzi, na skrajnie różne zachowania. Od heroicznego poświęcenia subiektywnie pojmowanemu dobru do egoistycznego dążenia zmierzającego do realizacji swoich żądz, popędów i wyimaginowanej przyjemności."
Padło pytanie, czy systemy społeczno-polityczne są w stanie ochronić świat przed jednostkami, które budzą grozę i strach. Bo, niestety, zdolność ludzkiego umysłu do abstrakcyjnego myślenia "nie jest wystarczająca do podejmowania działań odwołujących się do gatunkowego instynktu samozachowawczego. Działania ludzi mogą wynikać z zasad sprzecznych z porządkiem w przyrodzie."
Dr Kannenberg podkreślił, że należy dążyć do prawdy, tej "obiektywnej nie ma, jest utopią", ale należy jej poszukiwać, bo "zakłamywanie prawdy jest źródłem zła". - Narzucanie swojej racji, nieopartej na prawdzie, innym to przejaw braku szacunku do innych, ale też groźba narażenia się na śmieszność - mówił rektor - To zaprzeczenie ludzkiej inteligencji.
Podczas inauguracji roku akademickiego wręczono nagrody za rok 2021/2022.
Otrzymali je: Anna Michalak, inżyniera środowiska I stopień, III rok, średnia - 4. 62, Luiza Pilarska, leśnictwo I stopień, III rok - 4,90 oraz Monika Dębek, leśnictwo II stopnia, II rok - 4,86. Najlepszą studentką z powiatu tucholskiego jest Luiza Pilarska, a z powiatu sępoleńskiego - Kinga Kucharczyk (IV rok - 4,53).
