Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.
Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.
Astro-baza w Dobrzyniu stanie przy budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznym przy ul. Licealnej. Budowa będzie kosztować około 245 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku.
Wkrótce Urząd Marszałkowski ogłosi kolejny przetarg, tym razem na wyposażenie obserwatoriów w sprzęt astronomiczny. Zamówienie obejmie zakup w pełni zautomatyzowanego teleskopu głównego, teleskopu do obserwacji słońca, lornetek, okularów, soczewek i innego sprzętu.
Budynek astro-bazy wraz ze specjalistycznym wyposażeniem powstanie dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego .