Mamy nowe dane, dotyczące rozwodów na naszym terenie.
- W 2022 roku w naszym województwie rozwiodło się 3477 małżeństw - informuje Michał Cabański, starszy specjalista w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych w Bydgoszczy. - Rok wcześniej odnotowano 3783 rozwody.
To oznacza spadek o prawie 9 procent w ciągu roku. O tendencji spadkowej na razie nie ma co mówić, ponieważ jeszcze rok wcześniej (2020) rozwiodło się w regionie 3416 par.
Pandemia i inflacja powstrzymują wiele żon i mężów przed definitywnym rozstaniem. Jest jeszcze jeden czynnik, który powoduje odsuwanie myśli od rozwodu. Ekonomista Marek Zuber zwracał na niego uwagę: - W czasach kryzysu hipotecznego pary najbardziej scala kredyt. Nawet, jeśli małżonkowie chcą się rozejść, to często żadnej ze stron nie stać na to, żeby spłacić drugą osobę. W tym celu trzeba zaciągnąć nowe zobowiązanie. Parom łatwiej jest utrzymać gospodarstwo domowe niż jednej osobie. I dotyczy to też tych, którzy posiadają własne mieszkania czy domy, bez obciążeń kredytowych, nie mówiąc już o wynajmowanych lokalach.
Pomimo tego, że w zeszłym roku spadła liczba rozwodów, adwokaci wciąż najczęściej prowadzą sprawy rozwodzących się małżonków. Wiemy to, bo w maju 2023 roku zmieniły się przepisy. - Naczelna Rada Adwokacka zmieniła zapis w Kodeksie Etyki Adwokackiej, dotyczący prowadzenia działań reklamowych przez kancelarie - wyjaśniają eksperci serwisu Oferteo.pl. - W myśl nowych przepisów podmioty te mogą informować o swoich usługach potencjalnych klientów na podobnych zasadach, co inne przedsiębiorstwa. Z naszych danych wynika, że pomoc adwokatów najczęściej jest potrzebna w sprawach rozwodowych.
W przypadku tego portalu, liczba takich zleceń stanowiła aż 23% wszystkich zapytań złożonych w serwisie. Jak się rozwodzimy, to szukamy prawnika, który od razu zacznie działać w naszym interesie. - Zazwyczaj (79% przypadków) poszukiwani są adwokaci, którzy mogą przystąpić do danej sprawy od zaraz - kontynuują autorzy badania. - Co 10. zlecający był w stanie poczekać miesiąc na rozpoczęcie świadczenia usługi. Zaledwie w 2% przypadków pomoc adwokata mogła zostać udzielona w ciągu 3 miesięcy.
