29-km odcinek drogi wojewódzkiej zostanie w końcu wyremontowany. Przedstawiciele samorządu województwa, ZDW w Bydgoszczy i Trakcja PRKiI podpisali umowę w urzędzie marszałkowskim w Toruniu.
Szeroka i bezpieczna
Dzięki wsparciu samorządów lokalnych gmin: Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk i miasto Wąbrzeźno, na całym odcinku powstaną ścieżki pieszo-rowerowe. Powiaty chełmiński i wąbrzeski też przekazały grunty pod budowę. Wszystko za niemal 85 mln zł! To największe z zadań drogowych uruchomionych dotąd przez urząd marszałkowski. Możliwe dzięki wsparciu z RPO. Trasa ze ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu: Chełmna, Świecia, Wąbrze-źna i Brodnicy - z autostradą A1 - z lisewskim węzłem.
Droga Stolno – Wąbrzeźno tylko dla wytrwałych? Niespodzianka! Wkrótce będzie komfort
Droga zostanie wzmocniona, szeroka - na 7 m, zyska pobocza. Ominie Kamlarki co pozwoli uniknąć wyburzeń, zniknie niebezpieczny łuk między Cepnem i tą wsią. W Krusinie powstanie 4-wlotowe rondo - na skrzyżowaniu z drogami na Bartlewo i Paparzyn. W Lisewie powstanie małe rondo - na skrzyżowaniu ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska. W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Pniewite i Kornatowo. Między Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano pięć skrzyżowań z ruchem okrężnym. Powstaną na przecięciu DW548 z drogami w Czaplach Józefkowie, Płużnicy, Bratoszewicach i Trzciankach. W Cepnie będzie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, a w Lisewie - drogowa stacja meteorologiczna z kamerami.
- Cieszymy się, że w końcu ta inwestycja ruszy - mówi Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy Stolno. - Myśleliśmy o ścieżce rowerowej Stolno-Cepno, ale jako gmina mogliśmy ją poprowadzić tylko po torowisku. Ono jest oddalone od drogi wojewódzkiej, nie odciążałoby ruchu rowerowego i pieszego. Obecna lokalizacja jest lepsza, spełni to zadanie. I poprawi się jakoś drogi, jest już w fatalnym stanie.
- W piątek ma nastąpić przekazanie placu budowy - mówi Jakub Kochowicz. - Najważniejsza dla nas jest poprawa bezpieczeństwa dzięki ścieżce, zwłaszcza w okolicy szkoły w Krusinie i przebudowa centrum Lisewa, poprawa estetyki, parking, kanalizacja deszczowa, oświetlenie. Zyskamy drogę, którą będzie można jeździć bez ograniczeń.
- Na tę inwestycję wszyscy bardzo długo czekali - mówi Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. - Obowiązujące ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych jest barierą dla rozwoju przedsiębiorczości. Przebudowa drogi zwiększy zainteresowanie inwestorów terenami w Płużnickim Parku Inwestycyjnym.
Zaczną od wycinki
Zadanie wykona konsorcjum, którego liderem jest Trakcja PRKiI SA. Prace ruszą w maju od pomiarów geodezyjnych, wycinki drzew. Zadanie ma zakończyć się w połowie 2019 roku. Objęte będzie 7-letnią gwarancją.