O remoncie Jedynaka bydgoszczanie słyszeli już wiosną. Wtedy to właśnie inwestor zapowiedział, że zabytkowa kamienica zacznie nabierać nowego wyglądu w wakacje.
Przeczytaj także:Bydgoszcz. Drogowy bałagan na Górzyskowie. Kierowcy wściekli
Rusztowania przy budynku zamontowano w tym tygodniu. - Obecnie rozpoczynają się prace, których celem jest kompleksowe odnowienie elewacji zarówno od strony ulicy Gdańskiej, jak i od strony ulicy Dworcowej - informuje Piotr Wojciechowski, doradca ds. inwestycji nieruchomościowych z "CDI - Konsultanci Budowlani".
Tę część inwestycji sfinansuje bydgoski ratusz. Urząd przeznaczył na to 100 tysięcy złotych.
Nowa odsłona za trzy miesiące
Jak informuje dalej Wojciechowski, zgodnie z przyjętym harmonogramem, renowacja zewnętrznej partii budynku potrwa około trzech miesięcy. - Prace zakończą się jesienią - precyzuje.
Potem ekipy budowlane przeniosą się do wnętrza Jedynaka, gdzie wyremontowane zostaną trzy najwyższe kondygnacje (nad klubem Egoist). To właśnie te piętra, o łącznej powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, przeznaczone zostaną na nowe lokale handlowo-usługowe. - Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi wynajęciem powierzchni na tych kondygnacjach budynku - mówi Wojciechowski.
Zgodnie z zamierzeniem inwestora, Jedynak ma bowiem nie tylko odzyskać swój dawny blask, czemu służy odrestaurowanie elewacji. - Prace umożliwią również przekształcenie go w nowoczesny obiekt komercyjny - uzupełnia doradca.
Mieszkańcy nie kryją zadowolenia. - To naprawdę piękny, okazały budynek - mówi z podziwem Jan Andrusiak, którego spotkaliśmy przed remontowanym Jedynakiem. - A pomysł z przywróceniem handlu jest bardzo dobry. W końcu temu ma służyć dom towarowy.
Powstał w 1911...
Służył. I to przez wiele lat. Budowa Jedynaka trwała rok. Została ukończona w 1911 roku. Już kilkanaście lat później zyski, jakie przynosił, uplasowały go wśród największych domów handlowych w Rzeczypospolitej. Be-De-Te (Bydgoski Dom Towarowy), bo taką nazwę nosił w okresie międzywojennym Jedynak, słynął również z organizowanych w nich regularnie pokazów mody.
Po chwilowym przestoju działalności z powodu pożaru, w roku 1949 przywrócono mu funkcję handlową. W latach 60. zmienił nazwę na "Domy Towarowe Centrum", a w latach 1978-1979 dokonano kolejnych zmian w wyglądzie budynku.
Słynny napis "Jedynak", który widniał na dachu obiektu przez blisko 40 lat, został zdemontowany w 2000 roku.
Czytaj e-wydanie »