Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen będzie budował elektrownię w Grudziądzu! Jest kontrakt na energię, która zostanie w niej wyprodukowana

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wizualizacja elektrowni w Grudziądzu
Wizualizacja elektrowni w Grudziądzu
Po przeprowadzonej w czwartek (16 grudnia) aukcji mocy okazuje się, że będzie kontrakt na energię produkowaną przez elektrownię mającą powstać w Grudziądzu! A pozyskanie tego zamówienia było warunkiem finansowania budowy grudziądzkiej elektrowni przez Grupę Orlen.

W komunikacie wydanym przez Orlen po przeprowadzonej w czwartek (16 grudnia) aukcji mocy czytamy:

Grupa ORLEN zakontraktowała co najmniej 2,17 GW na aukcji głównej na rok dostaw 2026, przeprowadzonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spośród minimum 18 zakontraktowanych jednostek Grupy ORLEN, dwa planowane nowe bloki gazowo-parowe w Ostrołęce (obowiązek mocowy ok. 696 MW) i Grudziądzu (obowiązek mocowy ok. 518 MW) uzyskają kontrakty 17-letnie. Aukcja zakończyła się z ceną zamknięcia mieszczącą się w przedziale 367,05-400,40 zł/kW/rok. Oznacza to, że przychody Grupy ORLEN z tytułu zawartych umów mocowych mogą wynieść łącznie przez 17 lat co najmniej 7,9 mld zł.

- Rozwój energetyki gazowej to jeden z ważnych kierunków w Strategii ORLEN2030. W związku z udziałem nowoczesnych bloków gazowych Grupy ORLEN w tegorocznej aukcji głównej rynku mocy, kierunek ten zyska kolejne solidne podstawy biznesowe. Uzyskanie wieloletnich umów mocowych dla planowanych w Ostrołęce i Grudziądzu bloków gazowo-parowych jest też istotne z perspektywy zachowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Nowe, niskoemisyjne, elastyczne źródła gazowe będą uzupełniały odnawialne źródła energii i pozwolą na ich dalszy dynamiczny rozwój – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Grupa ORLEN do aukcji przeprowadzonej 16 grudnia zgłosiła także m.in. blok gazowo-parowy we Włocławku i Elektrownię Wodną Włocławek.

Przypomnijmy, że pozyskanie kontraktu przez spółkę CCGT Grudziądz, reprezentującą elektrownię w Grudziądzu, było warunkiem jaki postawiła Grupa Orlen, aby sfinansować budowę elektrowni w Grudziądzu. O tym Orlen informował już w sierpniu, po tym jak porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu podpisały PKN Orlen i Energa, należąca do grupy Orlen.

Przypomnijmy, że PKN Orlen jest gotowy do pokrycia do 100 proc. nakładów inwestycyjnych związanych z budową elektrowni w Grudziądzu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł.

- Bardzo się cieszę z tego powodu – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Budowa elektrowni w naszym mieście będzie największą prowadzoną inwestycją w Grudziądzu i przyniesie miastu wiele korzyści. To wpływy podatkowe do budżetu, nowe miejsca pracy, możliwość uczestnictwa w procesie budowy dla lokalnych firm czy wreszcie szansa na wsparcie naszej kultury lub sportu.

Jak w czwartek (16 grudnia) poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.: aukcja główna na rok dostaw 2026 zakończyła się w rundzie 1. (...) Wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia.

O budowie elektrowni parowo-gazowej w Grudziądzu mówi się od ponad 10 lat.

W marcu 2010 zapadła decyzja o wyborze Grudziądza jako wariantu podstawowego lokalizacji elektrowni (rozważano także m.in. Gdańsk)

W czerwcu 2011 roku ówczesny prezydent Grudziądza Robert Malinowski podpisał z przedstawicielami spółki Energa list intencyjny w sprawie jej budowy.

W liście tym Energa oficjalnie potwierdziła zamiar realizacji elektrowni na terenie Grudziądza. Natomiast miasto zadeklarowało sprawne wydawanie decyzji w sprawie jej budowy.

W 2011 roku koszt elektrowni gazowej szacowano na ponad 3 miliardy złotych. Miała powstać do 2015 roku.

Energa od projektu budowy elektrowni w Grudziądzu odstąpiła, a później do niego wróciła.

Powstanie elektrowni w Grudziądzu - cyt.: „z bardzo wysokim prawdopodobieństwem” - zapowiedział w październiku 2018 r. premier Mateusz Morawiecki, który przyjechał do Grudziądza, aby poprzeć kandydata PiS na prezydenta miasta.

Temat ponownie odżył, gdy w sierpniu 2021 r. porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu podpisały PKN Orlen i Energa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska