Rycerze w Nakle nad Notecią
Od 710 lat Nakło jest miastem. Ale historia grodu nad Notecią rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Jeszcze nie miasto, ale...

Krzyżacy przegrali bitwę, choć walono z armat i kartaczy
(fot. Fot. Maja Stankiewicz)
Dowodem bitwa, której inscenizację nakielanie zobaczyć mogli w miniony weekend. Naprawdę stoczono ją w 1113 r., a więc prawie 900 lat temu. Gdy Nakło jeszcze miastem nie było.
Na inscenizację zjechały bractwa rycerskie niemal z całej Polski. Były obawy, czy do bitwy dojdzie, bo tuż przed rozpoczęciem sobotniej imprezy mocno w Nakle padało. Niebo widać sprzyjało jednak rycerstwu polskiemu, które jeszcze raz pokonać mogło w Łazienkach - przy aplauzie widzów - wojska krzyżackie.
Średniowieczne tańce i naczynia z gliny
Bitwę poprzedziły tańce średniowieczne. Można było także odwiedzić obozowisko rycerzy, zobaczyć jak wybija się monety lub kupić ręcznie wyrabiane gliniane naczynia, które ofiarowały białogłowy odziane w suknie do ziemi.
Wszystkie ataki odparte
Gród nad Notecią nie został zdobyty
(fot. Fot. Maja Stankiewicz)
Krzyżacy kilkakrotnie szturmowali gród, bezskutecznie. Nawet strzały z armat nie zapewniły im powodzenia. Odpierani zostawiali na polu ciała rannych i zabitych...
By widzowie lepiej zrozumieć mogli przebieg bitwy opatrzono ją dodatkowo komentarzem historycznym. Był on pomocny zwłaszcza dla tych z nakielan, którzy mieli gorszą widoczność.
Celtyckie brzmienia
Bitwa była największą, ale nie jedyną atrakcją festynu rycerskiego w Nakle. Chętni posłuchać mogli muzyki celtyckiej w wykonaniu olsztyńskego zespołu Shannon Band. Grupa ta wykorzystuje podczas koncertów instrumenty ludowe charakterystyczne dla Szkocji czy Irlandii.
Wielką frajdę miały dzieci. Gdy napatrzyły się już na rycerzy czekała na nich karuzela, dmuchana zjeżdżalnia i batuta, na której można było poskakać. Odważni spróbować mogli swych sił na estradzie.